Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wicedyrektor jest nauczycielem dyplomowanym edukacji wczesnoszkolnej, w tym roku ma 8 godzin w świetlicy szkolnej. Jak obliczyć mu nadgodzinę?
Zgodnie z art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela, dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3. Natomiast na podstawie art. 42aust. 3, w/w nauczyciele mogą mieć przydzielone nadgodziny.
W praktyce oznacza to, że godziny ponadwymiarowe w wysokości nie wyzszej niz 1/2 pensum oblicza się od wysokości obowiązującego wicedyrektora wymiaru godzin po zniżce, np. przy 6 godzinach obnizonego pensum moze mieć maksymalnie dodatkowe 3 godziny ponadwymiarowe (w sumie 9 godzin).
Nauczyciel opisany w pytaniu otrzymał zniżkę godzin z pensum 18-godzinnego. Przydzielone godziny pracy to godziny z pensum 26-godzinnego. Obliczenie ilości godzin ponadwymiarowych nauczyciela nastąpić powinno na podstawie uchwały organu prowadzącego dot. tzw. pensum łączonego (art. 42 ust. 7 pkt.3 KN). Podobnie, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe określa organ prowadzący na podstawie art. 30 ust. 6 pkt.2 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie uprawnienia przysługują nauczycielowi posiadającemu orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym?
Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może prowadzić zajęcia w klasach łączonych (V+VI). Łączna liczba uczniów do 24? Czy wymiar czasu pracy nauczyciela posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności 35 godzin tygodniowo wiąże się z obniżką pensum z 18 godzin na 15,76 godzin? Czy 15 min przerwa na gimnastykę jest odliczana od pensum nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ukończył 5-letnie studia z zakresu pedagogiki ogólnej, studia podyplomowe z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej, kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki, 190-godzinny kurs z socjoterapii (nie ma adnotacji, że jest to kurs kwalifikacyjny). Uczeń z zespołem Aspergera w szkole ogólnodostępnej ma w orzeczeniu z marca tego roku zalecenie do zorganizowania zajęć socjoterapeutycznych. Czy ten nauczyciel ma kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć?
- Od 1 września 2023 r. jestem dyrektorem Centrum Kształcenia Ustawicznego (po wygranym konkursie). Poprzednia dyrektor – po przegranym konkursie – przebywa do teraz na L4. Jej pensum to 11 godzin (nie ma możliwości dopełnić do 18), natomiast otrzymuje wynagrodzenie z pełnego wymiaru. W grudniu 2023 r. nabyła prawa emerytalne. Kilka dni temu wystosowała do mnie wniosek, abym wypowiedział jej umowę w trybie art. ust. 1 pkt 2 KN przy skróconym okresie wypowiedzenia z dniem 29 lutego 2024 r. Czy przychylając się do wniosku nie przekroczę przepisów? Czy mam podstawy do wypowiedzenia umowy w takim trybie? Placówka jest „feryjna” dla uczniów szkoły podstawowej oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy samodzielny referent w ramach awansu wewnętrznego może zostać zatrudniony na stanowisku głównego księgowego w gminnej jednostce budżetowej (szkole)? Jaka powinna być procedura awansu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dziś tj. 28.01., nauczyciel przebywający wcześniej 5 miesięcy na zwolnieniu lekarskim, przyniósł zaświadczenie od lekarza o niezdolności do wykonywania pracy. Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony na podstawie mianowania, 59 lat, 32 lata pracy w szkole.W związku z tym chcę się upewnić czy dobrze interpretuję przepisy - Karta Nauczyciela. Jako pracodawca jutro przekazuję nauczycielowi pismo- rozwiązuję z nauczycielem stosunek pracy z dniem 31 stycznia 2019 r., a następnie przyznaję mu 6- miesięczną odprawę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe