Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, nauczyciel stażysta został zatrudniony 1.09. na zastępstwo do czasu powrotu nauczycielki z urlopu macierzyńskiego.Rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego. Mam pytanie - do kiedy musi pozostać w zatrudnieniu, żeby przystąpić do postępowania egzaminacyjnego.
Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.)
Rozdział 3a Awans zawodowy nauczycieli.
Staż na nauczyciela kontraktowego trwa 9 miesięcy.
Oznacza to, że nauczyciel powinien być zatrudniony na rok szkolny.
Osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty. Nauczyciel stażysta (i kontraktowy) składa wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego (lub egzaminacyjnego) w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W przypadku niedotrzymania terminów złożenia wniosków nauczyciele ci obowiązani są do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się (art. 10. 1.) na podstawie umowy o pracę lub mianowania.
Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego. Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego (art. 9b. 1.) jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 i 3, odbycie stażu, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6, oraz w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie.
Komisje kwalifikacyjne lub egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają odpowiednio postępowania kwalifikacyjne lub egzaminacyjne na wniosek nauczyciela skierowany odpowiednio do dyrektora szkoły lub właściwego organu, o którym mowa w ust. 4 pkt 2-4.
Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.
Natomiast nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przedszkole niepubliczne. Jeśli organem prowadzącym przedszkole jest osoba fizyczna (nie posiada przygotowania pedagogicznego) i zatrudnia dyrektora ds. pedagogicznych, to kto i w jakiej roli uczestniczy w postępowaniu egzaminacyjnym na stopień nauczyciela mianowanego?
1) …………………… – Organ prowadzący Przedszkole – przewodniczący
2) …………………. – Dyrektor przedszkola – członek komisji
3) …………………… – Przedstawiciel …………. Kuratora Oświaty
4) ……………………. – Ekspert ds. awansu z listy MEN
5) …………………… – Ekspert ds. awansu z listy MEN
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty dotyczące awansu zawodowego i jak długo B-5 czy B-50 powinien przechowywać dyrektor publicznej szkoły w archiwum szkolnym?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który uzyskał stopień awansu nauczyciela kontraktowego w sierpniu 2012, pracował do czerwca 2013, a następnie przebywał na zwolnieniu i urlopie macierzyńskim może rozpocząć od września 2014 staż na stopień nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zgubił akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Poprosił o wydanie nowego aktu, bo potrzebuje przedłożyć go w nowym miejscu pracy. W teczce akt osobowych mam oryginał aktu. Czy mogę wydać mu oryginał aktu, a zostawić w teczce ksero, czy lepiej sporządzić odpis dokumentu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Na jaką podstawę prawną powinien powołać się Dyrektor Szkoły podczas sporządzania CZĄSTKOWEJ oceny dorobku zawodowego za okres stażu dla nauczyciela KONTRAKTOWEGO ubiegającego się o mianowanie, który rozpoczął staż 1 września 2020 r. i w okresie 1.09.20-31.08.2022 realizował go u nas, a teraz kontynuuje go w innej szkole do 31.05.23 roku (Działając na podstawie.... - Karta Nauczyciela) Proszę też o informację czy poniższy zapis jest prawidłowy (podstawa prawna): działania były udokumentowane zgodnie z 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U z 2020 poz. 2200) Czy przy sporządzaniu cząstkowej oceny należy bazować na projekcie oceny opiekuna za dotychczasowy staż oraz opinii RR czy nie jest to koniecznie a cząstkowe sprawozdanie nauczyciela wystarczy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe