Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zmiana pensum w szkole podstawowej. Proszę o informację w jaki sposób poinformować pracowników pedagogicznych: nauczycieli tzw. wspomagających i specjalistów (pedagog, psycholog, logopeda, terapeuta pedagogiczny, terapeuta integracji sensorycznej) o zmianie tygodniowej ilości godzin pracy. Czy wystarczy imienne pismo informacyjne w tej sprawie (proszę także o podanie podstawy prawnej) czy należy dokonać zmiany aneksami do umów o pracę?
Zgodnie z art. 76 ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U.z 2017r. poz.2203) z dniem 1 września 2018r. tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć (pensum) nauczycieli zatrudnionych na stanowisku:
- pedagoga, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego, doradcy zawodowego zarówno w szkole ogólnodostępnej jak i specjalnej ustala organ prowadzący, jednakże na poziomie nie wyższym niż 22 godziny tygodniowo;
- nauczyciela wspomagającego (współorganizującego kształcenie specjalne) zostało ustalone na poziomie 20 godzin tygodniowo;
- natomiast pensum nauczyciela zajęć edukacyjnych prowadzącego zajęcia rewalidacyjne lub rewalidacyjno - wychowawcze nie uległo zmianie i wynosi zgodnie z tabelą zawartą w art. 42 ust.3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz. 1189 z późn.zm.) 18 godzin tygodniowo.
Jest to ustalenie ustawowe – zatem nie ma konieczności aneksowania umowy o pracę z w/w nauczycielami. Wystarczy powiadomienie nauczycieli o wprowadzonych zmianach prawnych, co można wykonać na pierwszej radzie pedagogicznej (wtedy jest to w protokole) bądź informując każdego osobnym pismem (wtedy winno być ono włączone do akt osobowych). Decyzja co do formy powiadomienia należy więc do dyrektora szkoły/placówki. Ustawodawca nie reguluje tej kwestii, tym bardziej, że w umowie o pracę nie podaje się pensum godzinowego lecz wymiar zatrudnienia typu: „pełny etat” lub „pół etatu” lub „jedna czwarta etatu”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka była zatrudniona w naszej szkole od 01.09.2014 do 26.06.2015 r. Od 01.09.2016 będzie miała dalsze zatrudnione czy zakładać temu nauczycielowi nowe akta osobowy czy można prowadzić akta w starej teczce ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy pracownika na zastępstwo za ciężarną kobietę, której umowa na czas określony przedłuża się do dnia porodu, w umowie osoby zastępującej był zapis: na czas określony w celu zastępstwa pracownika - ".... do czasu powrotu z usprawiedliwionej nieobecności w pracy, od dnia 02.01.2019 r."- czy pracownikowi zastępującemu umowa rozwiązuje się automatycznie w dniu porodu osoby zastępowanej? Na umowie nie było wpisanej daty końcowej, ponieważ nie wiedzieliśmy kiedy pracownica urodzi. Jaki tryb i jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy wpisać w świadectwie pracy? Czy zapis "rozwiązanie umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta" jest prawidłowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na zastępstwo, za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim jest w ciąży. W umowie widnieje zapis, iż nauczycielka na zastępstwie będzie zatrudniona do czasu powrotu nauczycielki z urlopu macierzyńskiego. Nauczycielka na zastępstwie urodzi dziecko w czasie wakacji czyli przed powrotem koleżanki z urlopu macierzyńskiego, która wraca do pracy 18 września 2019 roku. Dodam, że nauczycielka zatrudniona na zastępstwo przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim i oznajmiła, że nie wróci już do pracy. Czy po porodzie będzie jej przysługiwał urlop macierzyński?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony 1 września spełnia wszelkie warunki do umowy na czas nieokreślony. Jak zatytułować umowę o pracę przez mianowanie, akt mianowania, umowa na czas nieokreślony. Jest to nowa placówka, a w poprzedniej nauczycielowi stwierdził dyrektor po mianowaniu, że jest to umowa przez mianowanie. Jak to zapisać podczas zatrudnienia w nowej placówce. Kto to stwierdza w przypadku zatrudnienia dyrektora w nowej placówce jeśli nie ma starego dyrektora i jak to się odbywa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W połowie listopada br. zmuszony jestem zatrudnić nowego nauczyciela. Jest to nauczyciel mianowany z pełnymi kwalifikacjami. Aktualnie mam dla tej osoby etat ale już wiem, że z uwagi na organizację pracy szkoły, w przyszłym roku szkolnym dla tej osoby nie będzie etatu. Czy mając taką wiedzę muszę zatrudnić nauczyciela na podstawie mianowania, czy mogę zawrzeć umowę na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe