Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dodatek motywacyjny powinien być przyznawany przez dyrektora uznaniowo pracownikom, którzy wykazują duże zaangażowanie w pracę dydaktyczno-wychowawczą, czy jest to obligatoryjny składnik wynagrodzenia wszystkich nauczycieli? Proszę o wyjaśnienie.
Na podstawie art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela, organ prowadzący ustala w drodze regulaminu, wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego.
Do kompetencji dyrektora szkoły, jako pracodawcy należy ustalenie, czy dany nauczyciel spełnia warunki niezbędne do przyznania mu dodatku motywacyjnego. Jeżeli uzna, że dany nauczyciel spełnia określone regulaminem wymogi, powinien przyznać mu dodatek.
Z uzasadnienia wyroku WSA we Wrocławiu IV SA/Wr/714/11:
"Dodatek ten nie jest obligatoryjnym, stałym, niezmiennym składnikiem wynagrodzenia. W orzecznictwie sądowoadministracyjnym zostało wyrażone zapatrywanie, że dodatek motywacyjny jest dodatkiem fakultatywnym, odnoszącym się, w myśl art. 30 ust. 2 Karty Nauczyciela, do jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, nie zaś dodatkiem związanym z powierzonym stanowiskiem lub sprawowaną funkcją (wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 sierpnia 2008 r. sygn. akt II SA/Ol 365/08). Właśnie wspomniana jakość świadczonej pracy i wykonywanie dodatkowych zadań lub zajęć podlega ocenie przy spełnieniu szczegółowych warunków, o których mowa w art. 30 ust. 6 pkt 1 tej ustawy, uzasadniających przyznanie prawa do tego dodatku i ustalenie okresu na jaki ma on zostać przyznany."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W roku 2010 powołano z dniem 1 września szkołę specjalną. Organ prowadzący powiadomił nauczycieli, że przez 2 lata będzie istniał w zatrudnianiu nauczycieli tzw. okres przejściowy, czyli wszyscy nauczyciele będą zatrudnieni na czas określony. Nauczyciel był zatrudniony w roku szkolnym 2010/11 i 2011/12 na czas określony. Nauczyciele przed podpisaniem tych umów poinformowani zostali na radzie pedagogicznej o specyficznej formie zatrudniania. Po 2 latach pracy z tym nauczycielem nie przedłużono, podpisano umowy na czas nieokreślony. Jakie sankcje prawne mogą być wystosowane w stosunku do dyrektora (organu prowadzącego)
- Witam,
Nauczyciel mianowany wystąpił z wnioskiem o urlop bezpłatny w okresie od 5 lipca do 25 sierpnia. Pracuje nieprzerwanie w szkole od 10-ciu lat. Czy mogę mu dać ten urlop. Na jaki przepis się powołać?. Jak mu zapłacić za wakacje i świadczenie urlopowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak dokonać zmian w przydzielonych godzinach nauczycielowi mianowanemu? Nauczycielowi z dniem 01 września przydzielono 21 godzin dydaktycznych (18 pensum , 3 nadgodziny). Czy można nauczycielowi zabrać dwie godziny , np. rewalidacji indywidualnej a przydzielić mu 2 inne godziny (etyki). Czy nauczyciel powinien być poinformowany o zmianach na piśmie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przechodzi od 01.09.2018 rok na emeryturę, jak podstawę prawna należny wpisać w świadectwie pracy? Czy będzie to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole jest dwóch wicedyrektorów. Kto decyduje o tym, który z nich zastępuje nieobecnego dyrektora "w pełnym zakresie obowiązków"? [art. 68 ust. 9 - prawo oświatowe]Czy potrzebne jest dodatkowe upoważnienie dla jednego z nich (od kogo)? Nieobecność trwa od grudnia 2017 roku i potrwa do końca roku szkolnego. Jaką pieczątką powinien się posługiwać 'wicedyrektor" czy z "upoważnienia dyrektora"?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe