Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielom pracującym w przedszkolu samorządowym (publicznym, placówka nieferyjna) przysługuje dzień wolny za 11 listopada?
Jeżeli przedszkole jest publiczne i nauczycieli zatrudnia się na podstawie Karty Nauczyciela, to nie przysługuje im dzień wolny za święto przypadające w sobotę.
Zgodnie z art. 130 kodeksu pracy, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Powyższy przepis nie dotyczy nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela, która określa jedynie, że tygodniowy wymiar czasu pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekroczyć 40 godzin. Nie przewiduje natomiast, tak jak kodeks pracy, okresów rozliczeniowych, np. miesięcznego. Nauczycielom nie oblicza się obowiązkowej miesięcznej liczby godzin pracy, gdyż jedynie godziny pensum są ewidencjonowane, a pozostałe zajęcia wchodzące w skład 40-godzinnego czasu pracy - nie (nie ma obowiązku faktycznego przepracowania co tydzień 40 godzin).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie związane z zawarciem umowy. Nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego ma pełen etat i dodatkowe godziny na świetlicy. Czy w związku z tym musi mieć zawartą dodatkową umowę jako nauczyciel wychowawca świetlicy? Czy wystarczy rozliczyć to jako godziny ponadwymiarowa (płatne jako godz. świetlicy)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektor musi mieć ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą?
- Czy pracownikowi z którym rozwiązuje się umowę o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracownika (likwidacja stanowiska -gł.księgowego we wszystkich placówkach oświaty w Gminie Miejskiej), należy się odprawa pieniężna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi wychowania przedszkolnego zatrudnionemu w szkole podstawowej w oddziale przedszkolnym, który realizuje nauczanie indywidualne w domu, w wymiarze 4 godzin tygodniowo z dzieckiem objętym rocznym przygotowaniem przedszkolnym z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z tytułu niepełnosprawności w stopniu znacznym należy się dodatek za trudne warunki pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany dnia 25.07.2020 r. złożył podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 31.08.2020 r. Burzy mi to organizację na rok 2020/21. Nie wyraziłam zgody, ale nauczyciel stwierdził, że i tak podejmie pracę w nowej szkole. Jakie kroki powinnam podjąć w stosunku do nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe