Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jedna z nauczycielek poważnie zachorowała i przebywała na zwolnieniu lekarskim. Po wykorzystaniu limitu zwolnień poszła na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Po powrocie zgłosiła się do pracy z odpowiednim zaświadczeniem (lipiec). W sierpniu ponownie poszła na zwolnienie. Po wykorzystaniu limitu otrzymałem pismo z ZUS, iż nauczycielka otrzymała prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, aż do 16 sierpnia. Powstała sytuacja znacznie blokuje moje możliwości, gdyż nie mam pewności czy Pani wróci i podejmie pracę? Czy jest przepis, który umożliwiłby mi zwolnienie tej nauczycielki i zatrudnienie osoby, która odpowiednio poprowadzi zajęcia?
Z powodu długotrwałej choroby, z nauczycielem rozwiązuje się stosunek pracy na podstawie przepisów Karty Nauczyciela.
Z nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie - art. 23 ust. 2:
w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia. Rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy.
Z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony - art. 27 ust. 2:
rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w oparciu o zmieniające się przepisy od 1 września 2017 r. planując pracę szkoły można przydzielić nauczycielowi dodatkowe niepłatne zajęcia - zespoły wyrównywania wiedzy z j. polskiego i matematyki dla uczniów posiadających opinie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w ramach art. 42 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w miesiącu lipiec poszedł na 4 tygodnie zwolnienia lekarskiego. Czy należy przedłużyć w takim przypadku urlop? Chcę dodać, że nauczyciel wykorzystał 2 tygodnie ferii zimowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wymiar urlopu należy się pracownikowi obsługi zatrudnionemu na 3/4 etatu na czas nieokreślony? Staż pracy pracownika wynosi 40 lat. Wymiar urlopu to 20 dni. Od 01.01.2021 r. do 31.08.2021 r. pracował w tygodniu po 6 godzin dziennie. Od 01.09.2021 r. do 31.12.2021 r. pracuje 4 razy w tygodniu (poniedziałek, środa, czwartek, piątek) po 7,5 godziny. W środy świadczy pracę dla innego pracodawcy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Interesuje mnie sposób naliczania średniej urlopowej w placówce nieferyjnej (zarówno dla nauczycieli jak i dla dyrektora) w przypadku, gdy urlop został udzielony we wrześniu. Czy średnia urlopowa powinna być naliczana i ewentualnie w jaki sposób, czy w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego to świadczenie nie przysługuje? Czy należy w tej sprawie odnosić się tylko do rozporządzenia o urlopach wypoczynkowych czy również do kodeksu pracy?
- Jestem dyrektorem Przedszkola samorządowego w Tenczynku. Proszę o informację i podstawę prawną w następującej kwestii. Mam pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu woźnej. W związku z dłuższym L-4 pomocy nauczyciela, z Panią została zawarta druga umowa na 1/2 etatu pomocy nauczyciela na zastępstwo od 12 do 31 maja (2 tygodnie). Czy Pracownikowi należy się za ten czas urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe