Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kto może dokonać przeniesienia dyrektora jako nauczyciela w sytuacji kiedy nie została ta czynność dokonana przed powierzenie stanowiska w roku 1992, a dyrektor po kolejnych konkursach pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. Dodatkowo placówka, w której pracował jako nauczyciel w 1992 r., w chwili obecnej już nie istnieje. Czy tej czynności może dokonać wobec dyrektora Organ Prowadzący i jaka będzie podstawa prawna tej czynności?
Zgodnie z art. 18 ust. 4 Karty Nauczyciela, przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.
Organ prowadzący może przenieść nauczyciela w przypadku określonym w art. 19 KN, tj. w razie konieczności zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły. W tym przypadku organ prowadzący szkołę może przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do tej szkoły - bez zgody nauczyciela, jednak na okres nie dłuższy niż 3 lata, z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko.
W chwili obecnej nie ma możliwości dokonania przeniesienia nauczyciela z datą wsteczną. Sprawy z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora szkoły prowadzi organ prowadzący. Teczka akt osobowych dyrektora z dokumentacją jeszcze nauczycielską (z poprzedniej szkoły), powinna znajdować się w kadrach organu prowadzącego, który może zawrzeć z dyrektorem porozumienie stron, w którym uzgodnią formę zatrudnienia i uznają, że praca w obecnej szkole jest kontynuacją poprzedniego stosunku pracy. (Art. 11 kodeksu pracy: Nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika.).
Gdyby w poprzedniej szkole nauczyciel przebywał na urlopie bezpłatnym w czasie pełnienia funkcji dyrektora, wówczas należałoby wystawić świadectwo pracy, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z powodu likwidacji szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownikowi obsługi - woźna, która zatrudniona jest na 3/4 etatu można udzielić urlopu w godzinowym wymiarze? Czy jest możliwość skrócenia pracy, tj. 4 godziny w pracy i 2 godziny urlopu? W jaki sposób rozliczyć czas?
Jak interpretować art. 154 pkt 4?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole pensum pedagoga wynosi 22 godziny. Czy w ramach pensum mogę zlecić pedagogowi prowadzenie z uczniem zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej typu: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające umiejętności uczenia się i inne z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Czy pedagog może w godzinach planowanej pracy pójść na płatne zastępstwo, a później odpracować swoje godziny?
- W jakim terminie należy udzielić odpowiedzi na podanie z prośbą o udzielenie urlopu bezpłatnego dla nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor ma obowiązek wycofać zgodę na przejście na emeryturę? Nauczyciel dyplomowany, lat 57 w dniu 13.10.2014 r. złożył podanie o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy od 01.01.2015 r. w związku z przejściem na emeryturę. Dyrektor w ciągu 7 dni wyraził zgodę. W dniu 21.11.2014 r. nauczyciel złożył drugie pismo, w którym odwołuje swoją poprzednią prośbę. Czy dyrektor musi uwzględnić to odwołanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od nowego roku szkolnego nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony będzie miał mniej godzin - mniej niż 1/2 etatu. Czy należy rozwiązać z nim dotychczasową umowę i zaproponować zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony o podanym wymiarze, ustalając pensum dla etatu łączonego? Czy wystarczy tylko porozumienie o zmianie warunków zatrudnienia i wynagrodzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe