Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od nowego roku szkolnego nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony będzie miał mniej godzin - mniej niż 1/2 etatu. Czy należy rozwiązać z nim dotychczasową umowę i zaproponować zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony o podanym wymiarze, ustalając pensum dla etatu łączonego? Czy wystarczy tylko porozumienie o zmianie warunków zatrudnienia i wynagrodzenia?
Jeśli nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania w pełnym wymiarze, można dokonać jedynie ograniczenia wymiaru zatrudnienia.Okoliczności uprawniające do ograniczenia zatrudnienia
Ograniczyć wymiar zatrudnienia na podstawie mianowania można, ale tylko do wymiaru nie niższego niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć:
kiedy nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela (dalej: KN);
oraz kiedy nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć w innej szkole, jak podaje art. 22 ust. 2 KN.
Rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie umowy o pracę
Jeżeli istnieje dobra wola obydwu stron należy kolejno:
- rozwiązać stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania na mocy porozumienia stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN);
- nawiązać umowę o pracę na czas nieokreślony już z odpowiednim dla stron wymiarem czasu pracy, ustalając pensum dla etatu łączonego.
W takiej sytuacji jednak dojdzie do zmiany podstawy zatrudnienia z umowy zawartej na podstawie mianowania potwierdzonej aktem mianowania na umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony (art. 10 ust. 6 KN).
Wręczenie wypowiedzenia i ponowne zatrudnienie
Innym rozwiązanie jest wręczenie wypowiedzenia i ewentualne ponowne zatrudnienie. Wówczas należy kolejno:
- wręczyć wypowiedzenie na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN za trzymiesięcznym wypowiedzeniem;
- zatrudnić nauczyciela od 1 września 2014 r., ustalając pensum dla etatu łączonego na czas określony, zgodnie z art. 10 ust. 7 KN.
Tę drogę można wybrać w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pełnienie funkcji kuratora społecznego podczas urlopu może być powodem do odwołania z urlopu dla poratowania zdrowia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy kwalifikacji. Nauczyciel historii uczył także wos-u w gimnazjum. Teraz, po włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej, kuratorium zakwestionowało te kwalifikacje. Czy miało rację? Na jakiej podstawie? Uważam, że była to błędna decyzja. Proszę o wyjaśnienie oraz podanie podstawy prawnej.
- Nauczyciel katecheta w dniu 16.09.2021 kończy 60 lat i przechodzi na emeryturę (z wiekiem). W przedszkolu (JST) jest zatrudniona na 1/22 etatu (religia). W nowym roku szkolnym od 01.09.2021 zamierza w swoim podstawowym miejscu pracy, czyli w szkole podstawowej, pracować tylko do czasu przejścia na emeryturę, zaś w przedszkolu (osobna umowa) otrzyma 2/22 etatu i będzie pracować do końca roku szkolnego, czyli do 31.08.2022 r. Nauczycielka jest w przedszkolu jedynym nauczycielem, który ma dyplomowanie i zgodnie z Kartą Nauczyciela tylko ona może pełnić funkcję opiekuna stażu. W związku z tym nadal chce być zatrudniona w przedszkolu, gdy zakończy pracę w szkole. Wiadome jest, że nauczycielka – aby przejść na emeryturę – musi zakończyć stosunek pracy w obu zakładach. Moje pytanie brzmi, czy w przypadku kończenia pracy w obu placówkach np. 20.09.2021 r. nauczycielka musi być przynajmniej jeden dzień na emeryturze i nową umowę (już z emerytem) należy podpisać 22.09.2021? Czy jeden dzień nieobecności w pracy będzie miał wpływ na funkcję opiekuna stażu? Czy opiekun stażu musi mieć w tym wypadku ciągłość w zatrudnieniu? Dzień nieobecności (na emeryturze) nie będzie dniem roboczym w planie pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Odprawa emerytalna, gdy nauczyciel osiągnął wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego po rozwiązaniu stosunku pracy. Pytanie: 28 lutego 2010 r. nastąpiło wygaśnięcie umowy o pracę-nauczyciel przebywał w stanie nieczynnym od 1 września 2009 r. W 2014 r. nauczycielka osiągnęła wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego i z dniem 10 grudnia 2014 r. przeszła na to świadczenie. Od 1 marca 2010 r. do chwili obecnej nie pracowała. Czy należy teraz nauczycielowi wypłacić odprawę emerytalną? Jeżeli tak, to jaka podstawa prawna reguluje wypłatę takiej odprawy?
- Nauczyciel dyplomowany ma umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Jeżeli jest zmiana liczby godz. w stosunku do poprzedniego roku szkolnego tj. zmniejszenie albo zwiększenie (nadal nie jest to cały etat), to czy należy pisać aneks do umowy czy wystarczy zmiana w angażu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe