Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel j. polskiego zatrudniony został w szkole podstawowej na czas określony od 1.02.2020 r. do 30.06.2020 r. na 10/18 etatu. Czy przysługuje nauczycielowi urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze? Czy można wydać aneks do umowy na czas wykorzystania urlopu wypoczynkowego czy wypłacić ekwiwalent za urlop?
Nauczyciel zatrudniony przez część miesięcy dydaktycznych w danym roku szkolnym nabywa prawo do urlopu w wymiarze: 5 miesięcy * 5,6 dni = 28 dni, na co w szkole feryjnej samorządowej nie wpływa wymiar etatu – art. 64 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Z tego 4 dni urlopu nauczyciel wykorzysta w naturze w dniach 27 – 30 czerwca 2020 r., nie wiadomo natomiast, czy nauczyciel wykorzystał urlop w czasie ferii zimowych. Za pozostałe dni niewykorzystanego urlopu należy wypłacić ekwiwalent – art. 66 ust. 2 KN. Wydłużenie zatrudnienia na lipiec (poza okres miesięcy zajęć dydaktycznych) nie jest formalnie zakazane i wpłynie na inny sposób obliczania wymiaru urlopu: 6/12 * 56 dni = 28 dni (art. 64 ust. 1 w zw. z art. 66 ust. 2 KN, art. 1552a § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.), natomiast jest nieco wątpliwe z uwagi na zasadę zatrudniania nauczycieli zgodnie z potrzebami szkoły, a nie nauczyciela – art. 10 ust. 7 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 stycznia 2017 do 31 sierpnia 2017 byłam zatrudniona jako nauczyciel na Kodeksie Pracy (mam 25 lat stażu pracy) Otrzymałam świadectwo pracy, na którym napisane jest, że wykorzystałam cały urlop. W lipcu przystąpiłam do konkursu na dyrektora i od 1 sierpnia 2017 jestem dyrektorem przedszkola publicznego,którego organem prowadzącym jest burmistrz. Ile należy mi się urlopu za rok 2017 (od 1 sierpnia do 31 grudnia 2017)? W Urzędzie Gminy cały czas zastanawiają się, ile dni mi się należy. Dlatego moje pytanie kieruje do specjalistów.
- Bardzo proszę o informację dotyczącą udzielenia pracownikom niepedagogicznym dodatkowych dni wolnych od pracy za święto przypadające w soboty i niedziele w roku 2018. Wszyscy pracownicy zatrudnieni są w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy w tym roku pracownicy mają prawo tylko do jednego dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające 6 stycznia? Nadmieniam, że mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy i z moich wyliczeń wynika, że dyrektor ma obowiązek zapewnić dni wolne w okresach: I-III – 27 dni wolnych, IV-VI - 30 dni wolnych, VII-IX -28 dni wolnych, X-XII -29 dni wolnych. Czy poza tymi obowiązkowymi może udzielić dodatkowych dni wolnych np. za 1.04; 20.05, 11.11?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, w której sprawowanie tej funkcji kończy się 31 sierpnia 2019r. Czy istnieje możliwość, aby zrezygnować z tej funkcji (np. z przyczyn zdrowotnych) i wrócić na stanowisko nauczyciela? Czy organ prowadzący może nie wyrazić na to zgody i ewent. zwolnić mnie? Jakie są przepisy prawne dotyczące tej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W chwili obecnej w związku z wygaszaniem gimnazjum i likwidacją szkoły średniej następuje likwidacja szkoły. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania na czas nieokreślony z ponad 20-letnim stażem pracy, pracujący już od kilku lat na niecały etat nie wyraził zgody na przeniesienie do innej szkoły. Moje pytanie dotyczy wysokości odprawy jaka mu się należy. Nadmienię, że w zespole szkół od stycznia 2019 r. pracuje 19 pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik posiada kilka zajęć komorniczych wynagrodzenia. Czy umieszczając adnotację o zajęciu wynagrodzenia na świadectwie i podając wysokość potrącenia, należy podać kwotę do każdej z sygnatur osobno czy mogę podać kwotę w zbiorczą, która w sumie została potrącona?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe