Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany został zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, na czas określony na podstawie mianowania w wymiarze 10/18 od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2020. Od 9 września przydzielono mu 1 godzinę nauczania indywidualnego. Czy należy sporządzić aneks do umowy na podstawie mianowania, czy tylko dać pisemną informację o przydziale godziny na okres 9 września 2019 - 26 czerwca 2020 (jakie informacje powinien zawierać taki dokument? Jeżeli nauczyciel dyplomowany zatrudniony na umowę o pracę na czas określony z powodów organizacji pracy szkoły otrzymał 14/18 i od 9 września otrzymał 1 godzinę nauczania indywidualnego. Czy w takim przypadku należy sporządzić aneks czy wystarczy informacja o dodatkowym przydziale?
Zmiana warunków pracy, w tym zwiększenie wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia, wymaga pisemnej formy oraz zgody nauczyciela – art. 29 § 4 i art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. W związku z tym albo należałoby podpisać z nauczycielami tzw. porozumienia zmieniające (aneksy do umów o pracę), w których nauczyciele wyraźnie zgodzą się na zmianę warunków pracy i płacy od dnia 9 września albo też pisemną formę musi mieć co najmniej oświadczenie dyrektora szkoły o tych zmianach, natomiast nauczyciele mogli wyrazić zgody w dorozumiany sposób przez przystąpienie do prowadzenia zajęć nauczania indywidualnego (art. 60 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pierwsza umowa, którą zawarłam z dyrektorem, była umową na czas określony do końca roku szkolnego. Druga umowa, którą podpisywałam we wrześniu, jest umową na czas nieokreślony. Do tej właśnie umowy wkradł się błąd w dacie – co zauważono dopiero teraz. Mianowicie, został podany rok z pierwszej umowy. W jaki sposób należy dokonać poprawy tej umowy? Czy należy podpisać aneks, czy zastosować inne rozwiązanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w informacji o warunkach zatrudnienia nauczycielowi niepełnozatrudnionemu należy przeliczać liczbę godzin do przepracowania w tygodniu.Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć otrzymują informację niżej wymienioną. Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela czas Pani pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach tego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia obowiązana jest Pani realizować: 1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio
z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (pensum), w wymiarze 20 godzin; 2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb oraz zainteresowań uczniów, w zakresie i wymiarze określonym w planie szkoły oraz arkuszu organizacyjnym szkoły; 3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem oraz doskonaleniem zawodowym.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikom zatrudnionym w szkole na stanowisku sprzątaczki i sekretarza szkoły przysługuje jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zatrudnić emeryta na zastępstwo za woźnego, który przebywa na chorobowym. Jakie procedury należy brać pod uwagę przy takim zatrudnieniu? Jakie warunki musi spełniać emeryt?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Starosta wyznaczył nauczyciela do zastępowania Dyrektora placówki podczas jego nieobecności. W związku z tym: Czy oprócz decyzji z powiatu Dyrektor musi wydać zastępcy jakiś dokument? Aneks? Jakie wymogi formalne musi wykonać Dyrektor wobec zastępcy? Czy w okresie zastępowania Dyrektora nauczyciel powinien posługiwać się pieczątką. Czy należy wydać zastępcy upoważnienia? Czy zastępca ma takie same obowiązki jak wicedyrektor?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe