Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel odbywający staż na stopień nauczyciela dyplomowanego od 15.02.2016 do 30.06. 2016 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia wykorzystał urlop wypoczynkowy, a od 1 września do 30 czerwca przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy w związku z tym należy zsumować zwolnienie oraz urlop i wtedy nauczyciel będzie musiał rozpocząć staż od początku, czy nieobecności tych nie sumujemy i tym samym staż przedłuża się o dany okres nieobecności?
Prosimy o szczegółową analizę tych zapisów. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Natomiast w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym oraz w ust. 5, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.Nauczyciel powinien otrzymać pismo o przedłużeniu stażu od 1.07. o okres wyliczonych dni wynikających z absencji od 15.02. do 30.06. 16 r. Ponieważ jednak nie będzie kontynuować stażu z powodu urlopu dla poratowania zdrowia przez okres 1 roku, wg mojej opinii powinien odbyć staż ponownie w pełnym wymiarze.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 9d ust. 5, 5a.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego we wrześniu 2017 roku i ukończył staż w 2020 roku, powinien napisać sprawozdanie z realizacji stażu według rozporządzenia w sprawie awansu zawodowego z 2013 roku czy z 2018 roku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem w Niepublicznym Przedszkolu. Dwie nauczycielki skończyły awans na nauczyciela kontraktowego wszystkie formalności zostały spełnione, zdały pomyślnie egzamin i otrzymały mianowanie z dniem 04.08.2015 roku. Jednak niedawno zgłębiałam wiedzę na temat awansu zawodowego i dowiedziałam się, że powinnam powiadomić Kuratora Oświaty. Czy w tym wypadku awans tych Pań będzie nieważny? Czy mogę ich powiadomić po czasie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: jakich nauczycieli dodatkowo musimy od stycznia 2016 r. zatrudnić w klasach, w których uczą się dzieci z orzeczeniami: - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm (uczeń w normie intelektualnej); - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na: niepełnosprawność sprzężoną: upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim oraz afazję motoryczną; - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na Zespół Aspergera (w normie intelektualnej); - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. W którym przypadku powinniśmy zatrudnić nauczyciela wspomagającego, a w którym wystarczy asystenta?
- Sytuacja 1: Nauczyciel posiada umowy o pracę na czas określony w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji szkoły (nauczyciel współorganizujący).
1. Umowa na czas: 01. 09. 2021 – 31. 08. 2026
2. Porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę : 01. 09. 2022 – 31. 08 2027
Sytuacja 2: Nauczyciel posiada umowy o pracę na czas określony w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji szkoły (nauczyciel współorganizujący).
1. Umowa na czas: 01. 09. 2019 – 31. 08. 2020
2. Umowa na czas: 01. 09. 2020 – 31. 08 2022
3. Umowa na czas: 01. 09. 2022 – 31. 08. 2026
26. 08. 2024r. nauczyciel uzyskał tytuł nauczyciela mianowanego
PYTANIE:
1. Czy któremuś nauczycielowi umowa powinna być przekształcona na czas nieokreślony?
2. Jeśli nie, to jak przekształcić umowę nauczycielowi z sytuacji 2 w związku z mianowaniem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona w pierwszej szkole w wymiarze 18/18 – jest to podstawowe miejsce pracy, a w drugiej szkole w wymiarze 4/18 – i jest to jej dodatkowe miejsce pracy. Od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. w podstawowym miejscu pracy nauczycielka złożyła wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Nauczycielka w dodatkowym miejscu pracy złożyła wniosek o urlop wychowawczy (do którego ma uprawnienia). Czy powinna złożyć wniosek o urlop bezpłatny (żeby nie stracić uprawnień do urlopu dla poratowania zdrowia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe