Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciele naszej szkoły wyjechali z uczniami na praktykę z projektu ERASMUS Plus do Hiszpanii 22.08.2016r i wracają w nocy 19.09.2016r. Moje pytania to: czy nauczycielom przysługuje urlop uzupełniający, czy muszą przyjść do pracy następnego dnia tj. 20.09.16r.?
Opieka nad uczniami na wyjeździe zagranicznym nie uprawnia do skorzystania z urlopu uzupełniającego (art. 66 ust. 1 KN). Jeśli opieka jest wykonywana w ramach obowiązków pracowniczych, nauczyciele mogą skorzystać z dnia wolnego od pracy, jeżeli złożą oświadczenie potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, a podróżowali w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny (§ 3 pkt 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1632). Mimo, że § 16 rozporządzenia wprost nie stanowi o zachowaniu prawa do wynagrodzenia za dzień wolny, należałoby uznać takie prawo nauczycieli, gdyż w przeciwnym razie musieliby ten dzień odpracować, aby otrzymać pełne wynagrodzenie. Jeśli odpoczynek nocny przekroczy 8 godzin, nauczyciele powinni stawić się w pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik w latach 26.01.1978 r. do 14.12.1979 r. odbywał służbę wojskową pierwszą pracę podjął 1 marca 1980 r., czy ZUS zalicza do emerytury okres służby wojskowej, jest to brakujący okres tego pracownika by mógł przejść na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego przez mianowanie, który od 1.09.2016 r. do 30.06.2017 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Nauczyciel przeprowadził się 100 km od miejsca pracy. Aktualnie pracuje w innej szkole w innej miejscowości – umowa na zastępstwo od 01.09.2016 r. do 30.06.2017r. Ale od lipca wraca już do naszej szkoły. 1. Czy nauczycielowi należy się świadczenie urlopowe w naszej szkole skoro na urlopie bezpłatnym przebywa od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. a co z miesiącami lipiec i sierpień ?; 2.Czy po urlopie bezpłatnym nauczyciel powinien wykonać badania kontrolne w medycynie pracy? Czy jest taki obowiązek po urlopie bezpłatnym?
- Nauczyciel zatrudniony w szkole na podstawie mianowania, zostaje powołany na stanowisko wicedyrektora. Organ prowadzący nakazuje wicedyrektorowi realizować w tygodniu 7 godzin dydaktycznych. Jak zatem wygląda sytuacja z etatem wicedyrektora, który po jakimś czasie nie będzie chciał pełnić tej funkcji lub zostanie odwołany? Czy obligatoryjnie wraca na "swoje" godziny, na których pracuje inny nauczyciel? W jaki sposób zatrudnić nauczyciela na godziny wicedyrektora?.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nowo utworzona placówka niepubliczna powinna składać wniosek rejestracyjny do GIODO? Jest to placówka oświatowa.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik, który w zeszłym roku kalendarzowym nie wykorzystał 4 dni na żądanie przechodzi na rok kolejny? Czy przepada?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe