Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik w latach 26.01.1978 r. do 14.12.1979 r. odbywał służbę wojskową pierwszą pracę podjął 1 marca 1980 r., czy ZUS zalicza do emerytury okres służby wojskowej, jest to brakujący okres tego pracownika by mógł przejść na emeryturę?
Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 53), która obowiązuje od 1 stycznia 1999 r., okresami składkowymi są okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby. Podkreśla się, że okresami składkowymi, wliczanymi do stażu emerytalnego, są także okresy służby wojskowej odbytej przed 1999 r., mimo że składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za osoby odbywające tę służbę nie były odprowadzane (Odpowiedź na zapytanie nr 8353 w sprawie włączenia zasadniczej służby wojskowej do okresu składkowego ZUS z dnia 5 sierpnia 2015 r.; http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=54E3A781). Uwzględnienie wskazanego w pytaniu okresu służby wojskowej jako składkowego ni e jest uzależnione od tego, czy jest to dla pracownika okres brakujący do przejścia na emeryturę. ZUS powinien więc uwzględnić w okresach składkowych czas służby wojskowej w latach 1978-1979.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 27.11.2023 r. został zatrudniony nauczyciel w przedszkolu w pełnym wymiarze godzin. Przedszkole jest placówką nieferyjną. Ile należy się urlopu wypoczynkowego nauczycielowi za rok 2023 jeśli z ostatniego świadectwa pracy wynika, że w poprzednim przedszkolu była zatrudniona do 25.11.2023 r. wykorzystała 24 dni ( 192 h ) urlopu wypoczynkowego za rok 2023.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 lutego 2021 r. zostaje zlikwidowane stanowisko wicedyrektora szkoły, w związku z czym osoba ta wraca na stanowisko nauczyciela i są dla niej godziny (etat + ponadwymiarowe). Osoba ta nabyła już wiek emerytalny i zapytała, czy gdyby napisała podanie o rozwiązanie umowy o pracę z tytułu przejścia na emeryturę, to ma jakąś szansę na otrzymanie odprawy emerytalnej 9-miesięcznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik przed przejściem na urlop wychowawczy musi wykorzystać zaległy urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z likwidacją gimnazjum zatrudniającego 19 pracowników, pracownicy nie będący nauczycielami nie otrzymają odpraw?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przedszkola, który ukończył studia podyplomowe w zakresie pedagogika terapeutyczna i rewalidacja ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i jakiego typu mogą to być zajęcia (korekcyjno-kompensacyjne,terapeutyczne, rewalidacyjne) ? Czy od 1 września 2016r. nauką religii powinny być objęte tylko dzieci 6 -letnie realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego czy również dzieci 5-letnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe