Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela logopedy. Czy nauczyciel po pedagogice opiekuńczej z resocjalizacją (licencjat) i studiach II stopnia w specjalności: logopedia może pracować jako nauczyciel logopeda w szkole i przedszkolu? W rozporządzeniu jest mowa o studiach wyższych z logopedii. W porównaniu z poprzednim rozporządzeniem (Dz. z 2015 r. poz. 1264) zniknęło wyjaśnienie sformułowania studia wyższe w tym rozporządzeniu.
Na podstawie § 20 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela logopedy w przedszkolach, szkołach i placówkach posiada osoba, która ukończyła studia wyższe w zakresie logopedii, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub placówki, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz.U. z 2017 r., poz. 2183 ze zm. studia wyższe to studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, prowadzone przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia. W związku z tym ukończenie studiów II stopnia z logopedii daje kwalifikacje do prowadzenia zajęć z logopedii w szkole i przedszkolu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ministerstwo Rozwoju we współpracy z MEN przygotowało wytyczne dotyczące zaangażowania personelu w projektach finansowanych z EFS (W-wa 17.05.2017) - jeśli zajęć z uczniami nie może zrealizować uczeń danej szkoły, może być do tych zajęć zatrudniony nowy nauczyciel, jednak "Nauczyciela takiego zatrudnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy (...)". Jak określić wymiar czasu pracy (godzina zajęć to 45 min, a godzina z KP to 60 min)? Jak określić stawkę wynagrodzenia? Czy jest jakiś szczególny wzór takiej umowy? Czy gdzieś w portalu znajdę porady dotyczące zatrudnienia nauczycieli w tej formie - czy już Państwo o tym pisali?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu niepublicznym integracyjnym mamy podpisane umowy o współpracy ze specjalistami tj. logopedą i fizjoterapeutą. Specjaliści Ci nie są nauczycielami, nie mają przygotowania pedagogicznego, czy wobec powyższego musimy ich zatrudnić na umowę o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole (szkoła podstawowa) narasta konflikt między rodzicami a nauczycielem języka obcego. W ostatnich 2-3 latach próbowano go rozwiązywać lub łagodzić na drodze rozmów. Nauczyciel od grudnia 2017 przebywa na urlopie zdrowotnym, jednak od września wróci do pracy. Rodzice deklarują podjęcie działań mających na celu wymóc zwolnienie tej osoby. Czy jest to możliwe? Czy są do tego podstawy prawne?
- Mam problem z ustaleniem prawa do odprawy pośmiertnej nauczyciela, który zmarł w styczniu br. O wypłacenie odprawy wystąpiła była żona pracownika w imieniu ich wspólnych córek (nastoletniej uczennicy i pełnoletniej studiującej). Wiem, że żyje jeszcze matka zmarłego nauczyciela. Czy jej także należy się część odprawy pośmiertnej, jeżeli nie pozostawała na utrzymaniu swego zmarłego syna i nasz pracownik z nią nie mieszkał, a ma ukończone 50 lat i pobiera albo emeryturę albo rentę. Czy odprawę wypłaca się na złożony wniosek przez członka rodziny, czy też robi się to niejako z urzędu? Nie mam kontaktu z matką zmarłego pracownika - czy to ja muszę zabiegać o kontakt z nią?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany na mocy rozwiązania stosunku pracy z dniem 29.12.2007 r. przeszedł na emeryturę i otrzymał należną odprawę. Z dniem 01.01.2008 r. został zatrudniony w tej samej szkole i pracuje do dnia dzisiejszego w zmiennych wymiarach etatu. Czy z dniem zatrudnienia nauczyciel emerytowany powinien mieć naliczony staż pracy na podstawie przedstawionych świadectw (30 lat pracy), czy powinien mieć naliczony od nowego zatrudnienia czyli 01.01.2008 r.? Czy nauczycielowi pracującemu i będącemu emerytem należy wypłacać nagrodę jubileuszową?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe