Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy pracy nauczyciela w okresie przerwy świątecznej (Boże Narodzenie, Wielkanoc). W przypadku pojawiających się wielu interpretacji, jest również wiele sposobów realizacji przez nauczycieli tych dni. - czy przerwa świąteczna jest dniem wolnym od pracy dla nauczyciela? - jakie zadania może wykonywać nauczyciel w trakcie przerwy świątecznej? - czy w przypadku braku deklaracji rodziców o zapewnienie opieki dziecku nauczyciel powinien być w pracy? - czy nauczycielowi za okres przerwy świątecznej wypłaca się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe? Jeżeli tak, to kiedy? Jeżeli nie, to dlaczego?
Zgodnie z art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, na czas pracy nauczycieli składają się:
Przerwy świąteczne są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Dla nauczycieli nie jest to czas wolny od pracy, ponieważ, zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela, jedynie okres ferii zimowych i wakacji jest okresem urlopu wypoczynkowego w szkołach feryjnych.
Dyrektor szkoły, jako pracodawca jest uprawniony do zorganizowania podczas przerwy świątecznej czasu pracy nauczycieli. Przede wszystkim, może więc zobowiązać nauczyciela do pracy opiekuńczej - jeżeli jest taka potrzeba. Może też odbyć się posiedzenie Rady Pedagogicznej, np. szkoleniowe; czas ten można przeznaczyć również np. na pracę nad dokumentacją szkolną, nad przygotowaniami do projektu edukacyjnego, itp. Dyrektor może też nie zobowiązywać nauczycieli do żadnych prac, jeżeli nie ma takiej potrzeby.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z Art 64 ust 2a dyrektorowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni. Do kiedy dyrektor musi wykorzystać ten urlop? Organ prowadzący nakazał do 31.12.2018 roku.
- Mam pytanie ad. wypełnienia świadectwa pracy. 1. Czy w świadectwie pracy wpisujemy urlopy okolicznościowe i opiekę nad dzieckiem art.188 KP? Jeśli tak to w którym punkcie?; 2. Czy jeśli pracownik przechodzi na emeryturę wystarczy w pkt 3a wpisać "rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika art 30 par. 1 pkt.2 w związku z art. 36 par 6 KP" czy należy dodać coś o przejściu na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji - pomoc kuchenna od 1 stycznia 2015 roku do 31.08.2016 roku przebywa na urlopie bezpłatnym. Od 1 września chce rozwiązać umowę o pracę, czy należy się temu pracownikowi zaległy urlop wypoczynkowy jeśli tak to w jakie ilości ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych, powołanie mam do 31 sierpnia 2017r. Organ prowadzący ogłosił teraz konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Publicznych, który dostanie powierzenie na 5 lat, ale Zespołu Szkół Publicznych, a nie Szkoły Podstawowej, która będzie od września. Co się stanie 1 września 2017r.? Czy powierzenie z tego konkursu będzie skutkowało na 5 lat czy tylko na czas reformy 2 lata do 2019?
- Bardzo proszę o obliczenie wymiaru urlopu nauczycielom przedszkola (placówka nieferyjna). Nauczyciela realizującego pensum 15/25 (3 godziny każdego dnia w tygodniu). Nauczyciela realizującego pensum 13/25 (3 dni w tygodniu). Czy nauczycielowi pracującemu 3 dni w tygodniu przy ustalaniu okresu urlopu nie bierze się pod uwagę dni, w których nie pracuje w placówce, podobnie jak nie wlicza się sobót i niedziel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe