Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole realizowany będzie projekt w ramach programu RPO działanie 11.4. Koordynatorem i jego asystentem będą nauczyciele. Jaką mam zawrzeć umowę, czy to może być dodatek specjalny, czy umowa o dzieło. Poproszę wzór takiego dokumentu. A może jeszcze inne rozwiązanie, które będzie zgodne z prawem krajowym i europejskim.
Nauczycielowi należy przydzielić dodatkowe godziny w ramach art. 35a Karty Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 191, z późn. zm.)
Zgodnie z brzmieniem tego przepisu nauczycielom wymienionym w art. 1 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela, którzy w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w sposób określony w art. 35 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela tj. w wysokości wynagrodzenia obliczanego jak za godzinę ponadwymiarową lub godzinę doraźnego zastępstwa.
Dyrektor może przydzielić zajęcia realizowane w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej za zgodą nauczyciela.
Zajęcia te nie są wliczane do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. Ponadto, wynagrodzenia nauczycieli otrzymywanego z tytułu realizacji powyższych zajęć nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela.
Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w szkole, w której będzie realizowany projekt finansowany ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, to powinien on prowadzić zajęcia zgodnie z powyższymi zasadami.
Zatrudnienie nauczyciela w oparciu o przepisy Kodeksu pracy na zajęcia finansowane ze środków unijnych może mieć miejsce w sytuacji opisanej w art. 7e ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.), tj. w sytuacji, gdy nauczyciel nie realizuje w tej szkole tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, posiadający kwalifikacje określone w przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Nauczyciela można wówczas zatrudnić dodatkowo w ramach projektu unijnego na podstawie umowy o pracę w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502).
Dodatkowe zatrudnienie nauczyciela w przedstawionej wyżej sytuacji byłoby sprzeczne z celem powołanych przepisów, których regulacja ma przede wszystkim na uwadze eliminację zatrudniania nauczycieli już zatrudnionych w danej szkole w oparciu o dodatkowe umowy, przede wszystkim umowy cywilnoprawne. Nauczyciel, który jest już zatrudniony w danej szkole, zajęcia finansowane ze środków unijnych powinien realizować na podstawie art. 35a ustawy Karta Nauczyciela. Godzin tych nie wlicza się do „pensum” nauczyciela, ani nie stanowią one pracy w godzinach ponadwymiarowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W przypadku wypowiedzenia nauczycielowi mianowanemu umowy o pracę w związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi brak możliwości zatrudnienia go w pełnym wymiarze czasu pracy (a nauczyciel nie zgodził się na ograniczenie zatrudnienia) przysługuje temu nauczycielowi sześciomiesięczna odprawa? Jeśli po rozwiązaniu umowy w tym trybie nauczyciel uzyska emeryturę i poinformuje o tym pracodawcę, czy były pracodawca będzie musiał wypłacić odprawę emerytalną? Czy nauczyciel ten ma obowiązek zgłoszenia pracodawcy (w okresie trwania wypowiedzenie) zamiar ubiegania się o przyznanie emerytury?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pełnię funkcję dyrektora zespołu szkół ( gimnazjum + szkoła podstawowa). Od 1 września 2017r. gimnazjum wejdzie w skład szkoły podstawowej. Moja kadencja dyrektora zespołu szkół wygasa 31 sierpnia 2017r. Organ prowadzący zamierza przedłużyć mi stanowisko dyrektora do sierpnia 2019r. (dwa lata). Czy w związku z powyższym powinnam wystąpić do kuratorium o ocenę pracy? Nadmieniam, że ostatnią ocenę pracy na stanowisku dyrektora miałam 31 maja 2011r. Jakie dokumenty w związku z powierzeniem stanowiska powinnam dostarczyć organowi prowadzącemu? Czy organ prowadzący musi zasięgać opinii kuratora w przypadku przedłużenia stanowiska dyrektora na dwa lata?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pedagog szkolny w ramach swojego pensum w myśl nowych przepisów prawa oświatowego ma prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, czy też mają być one odrębnie płatne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał pół roku na zwolnieniu lekarskim z powodu poważnej choroby, po tym czasie otrzymał od lekarza ZUS informację o dwuletnim okresie rehabilitacyjnym. Nauczyciel chce starać się o urlop zdrowotny na rok, a nie dwuletnie świadczenie rehabilitacyjne czy mogę udzielić takiego urlopu i jakie muszą być spełnione wymogi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel religii zatrudniony jest w zespole szkolno-przedszkolnym w niepełnym wymiarze czasu pracy (4/21 szkoła i 6/21 przedszkole). W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. § 5 ust. 1 punkt 1 nauczyciele zatrudnieni w szkole mają dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (1 z 8 dni), natomiast ww. nauczyciel ma w tym dniu 2 godziny w szkole i 3 godz. w przedszkolu. Czy w tym dniu nauczyciel religii powinien być w pracy w przedszkolu? Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się temu nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe