Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, jestem nauczycielem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, od roku 2009 pracuję w szkole(jest to moja pierwsza praca w oświacie). Mój staż pracy to 2 lata pracy w biurze rachunkowym w pełnym wymiarze czasu pracy i pół roku pracy w gastronomii na 1/2 etatu. Przez 8 lat opłacałam też składki KRUS. Reasumując mam za sobą ponad 10 lat opłacania składek. Moje pytanie: Czy przysługuje mi dodatek za staż pracy(nie chodzi mi tutaj o wysługę lat w oświacie)?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (ze zm.).
§ 1. Rozporządzenie określa:
(...)
5) szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających nauczycieli do dodatku za wysługę lat.
§ 7. 1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Podobna regulacja zawarta jest w § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, który stanowi, że: do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Co oznacza, że przy ustalaniu uprawnień nauczyciela do ww. świadczeń uwzględnia się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielem edukacji dla bezpieczeństwa w technikum może być osoba z poniższym wykształceniem?
- studia podyplomowe: oligofrenopedagogika
- studia magisterskie: AWF, na kierunku wychowanie fizyczne, specjalizacja – opiekun osoby starszej
- studia licencjackie: AWF, na kierunku wychowanie fizyczne, specjalizacja – edukacja dla bezpieczeństwa
Kadry Przeczytaj odpowiedź - Bardzo proszę o opinię w następującej sprawie. Jej kontekst to zmiany organizacyjne wynikające z faktu 'utraty' przez szkołę trzech klas zerowych, które uchwałą Rady Miasta przeniesione zostały w naszym mieście do przedszkoli. A teraz do rzeczy. Jest nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego, która, mając kwalifikacje logopedyczne, a nie mając godzin w klasach 1-3, pełni właśnie obowiązki logopedy, a etat uzupełnia pracując w świetlicy szkolnej. W chwili obecnej jestem zmuszony do pozbawienia jej możliwości pracy w świetlicy i ograniczenia etatu do 11/20 (jako logopedzie). Owe godziny w świetlicy są mi bowiem niezbędne do zapewnienia choćby części etatu (16/26) jednej z nauczycielek, która straciłaby pracę wskutek wspomnianego ‘wyprowadzenia' klas zerowych ze szkoły. Czy takie posunięcie względem tej Pani jest zgodne z zasadami opisanymi w art. 20 KN? Czy może jeszcze inne przepisy mają tu zastosowanie? Czy mogę w pierwszej kolejności starać się zapewnić pracę tym osobom, które są zagrożone jej utratą wskutek 'utraty' przez szkołę 'zerówek'? Będę wdzięczny za rozjaśnienie mi spojrzenia na tę kwestię.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy kopie np. zaświadczeń z przeprowadzonych szkoleń, które pracownik przedkłada do akt osobowych powinny być poświadczane za zgodność z oryginałem? Czy takiego poświadczenia dokonuje sam pracownik czy pracodawca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, mam pytanie odnośnie badań kontrolnych nauczyciela. Jeśli nauczyciel pracuje jednoczesnie w kilku szkołach, skierowanie na badania wystawia podstawowe miejsce pracy? Czy kazde miejsce musi wystawic skierowanie na badania kontrolne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- I. Mamy zatrudnionego nauczyciela kontraktowego do 31.08.2018r. i chce skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia od 01.09.2016r. Był u nas zatrudniony : 1/ 1.9.2009-31.8.2010; 2/1.9.2010-31.8.2011; 3/1.9.2011-31.8.2012; 4/1.9.2012-31.8.2013 ( za nieobecnego nauczyciela); 5/1.9.2013-31.8.2014; 6/1.9.2014-31.8.2015; 7/1.9.2015-31.8.2018 ( wszystkie umowy z wyjątkiem poz. 4, zostały zawarte ze względów organizacji szkoły na w/w okresy). Nauczyciel przebywał w okresach zatrudnienia razem przez 84 dni na zwolnieniu lekarskim oraz przez 10 dni na urlopie bezpłatnym. Czy te umowy były zawarte prawidłowo. Czy nauczyciel ma prawo do urlopu dla poratowania zdrowia i od kiedy?;
II. Nauczyciel mianowany jest zatrudniony w naszej szkole: 1/ 1.9.2013r. do 31.8.2014r. za nieobecnego nauczyciela 2/ 1.9.2014 do 31.8.2015r. ze względu organizacji szkoły 3/ 1.9.2015r. do 31.8.2016r. ze względu organizacji szkoły. Czy od 01.09.2016r. możemy zatrudnić nauczyciela na czas określony, czy już na czas nieokreślony?; III. Czy z nauczycielem kontraktowym można podpisać umowę na czas określony od 1.9.2016r. do 31.8.2019r. / edukacja wczesnoszkolna/ - ze względu organizacji szkoły?; IV. Jak rozliczyć dzień urlopu okolicznościowego z tytułu wychowania dziecka do lat 14. Nauczyciel w tym dniu ma 6 godzin. Jak rozliczyć nadgodziny za ten dzień oraz ile godzin pozostanie nauczycielowi do wykorzystania z 2 dni x 8 godzin = 16 godzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe