Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
Komentarz do kolejnej ważnej zmiany w ustawie – Prawo oświatowe – konkurs, który ma wyłonić kandydata na stanowisko dyrektora.
4 lipca 2018 r. opublikowano w Dz. U. – poz. 1290 ustawę z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe – weszła w życie 19 lipca 2018 r.
To już trzecia zmiana tekstu jednolitego ustawy w tym roku.
I. Zmiany dotyczą:
- art. 63 ust. 14 pkt 3,
- art. 73 ust. 1a.
II. Pierwsza zmiana dotyczy nadania nowego brzmienia art. 63 ust. 14 pkt 3.
Tak jak dotąd w celu przeprowadzenia konkursu, który ma wyłonić kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki organ prowadzący szkołę lub placówkę powołuje komisję konkursową w składzie:
- po trzech przedstawicieli:
- organu prowadzącego szkołę lub placówkę,
- organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
- po dwóch przedstawicieli:
- rady pedagogicznej,
- rady rodziców.
Po zmianie, która weszła w życie 19 lipca 2018 r. w skład komisji powołuje się także po jednym przedstawicielu organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, wyłonionym spośród członków ich jednostek organizacyjnych albo jednostek organizacyjnych organizacji związkowych wchodzących w skład reprezentatywnych organizacji związkowych, zrzeszających nauczycieli, obejmujących swoim zakresem działania szkołę lub placówkę, w której konkurs się odbywa.
Podtrzymano zastrzeżenie, że łączna liczba przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny, nie może być mniejsza niż łączna liczba przedstawicieli rady pedagogicznej, rady rodziców i organizacji związkowych zrzeszających nauczycieli, obejmujących swoim zakresem działania szkołę lub placówkę, w której konkurs się odbywa.
Usunięto dotąd istniejący zapis, że przedstawiciel organizacji związkowej nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy.
Zaznaczono, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem 19 lipca 2018 r. stosuje się art. 63 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe w brzmieniu dotychczasowym.
III. Druga zmiana dotyczy uzupełnienia zapisu ustawy określającego, które uchwały rady pedagogicznej są podejmowane w trybie tajnym.
Dodano w art. 73 nowy ustęp 1a, który określa, że od 19 lipca 2018 r. uchwały rady pedagogicznej podejmowane w sprawach związanych z osobami pełniącymi funkcje kierownicze w szkole lub placówce lub w sprawach związanych z opiniowaniem kandydatów na takie stanowiska podejmowane są w głosowaniu tajnym.
Przykłady:
- rada pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora lub z innego stanowiska kierowniczego w szkole lub placówce (art. 72 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe),
- jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza stanowisko dyrektora ustalonemu, w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny, kandydatowi, po zasięgnięciu opinii (…) rady pedagogicznej (art. 63 ust. 12 ustawy – Prawo oświatowe),
- jeżeli w szkole lub placówce utworzono stanowisko wicedyrektora lub inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii (…) rady pedagogicznej (art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 ustawy – Prawo oświatowe).
- Jakie dokumenty trzeba utworzyć dla zespołu szkół (podstawówka+ liceum łącznie, a jakie osobno dla podstawówki a osobno dla liceum. Chodzi mi o takie dokumenty jak statut, arkusz organizacyjny, plan nadzoru pedagogicznego, itp.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dotacja na wczesne wspomaganie rozwoju przekazywana z budżetu gminy dla niepublicznego przedszkola należny się również w czasie przerwy wakacyjnej? Czy można traktować ta dotację jak dotację przedszkolną, należną również w czasie wakacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie sposobu konstrukcji statutu naszej szkoły według nowych przepisów. W skład Zespołu Szkół Specjalnych wchodzą: -szkoła podstawowa (8 letnia); - gimnazjum ( klasa II i III); - Szkoła Branżowa I Stopnia kl I oraz zasadnicza szkoła zawodowa (klasa II i III); - Szkoła przysposabiająca do pracy.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy prawidłowo numerować rozporządzenia, decyzje, uchwały? W jaki sposób nadawać numery?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Która lista lektur obwiązuje w klasie 6 w bieżącym roku szkolnym - już nowa, czy jeszcze zgodna ze starą podstawą programową ?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Które rozporządzenie reguluje kwestie jakie powinny być procedury i regulaminy w szkole?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym w skład, którego wchodzą trzy szkoły powinien być odrębny statut dla ośrodka oraz odrębny dla każdej ze szkół wchodzących w jego skład?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mamy w szkole procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia wprowadzone przez poprzedniego dyrektora, ale chciałabym je zmienić. Czy powinnam powołać zespół do opracowania i jak je wprowadzić?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic wychowanka dostarczył dyrektorowi przedszkola w jednym czasie (22 września 2017r.) opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W treści opinii o wczesnym wspomaganiu i orzeczeniu występują te same zalecenia (podobna treść). 1. Czy jako dyrektor jestem zobowiązana do organizacji odrębnych zajęć?
2. W treści orzeczenia o kształceniu specjalnym nie ma wskazania o zatrudnianiu dodatkowego nauczyciela wspomagającego lub pomocy nauczyciela. Czy jestem do tego zobowiązana jako dyrektor?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Przedszkole publiczne 4 oddziałowe. Ile osób (rodziców) powinno należeć do Rady Rodziców Przedszkola - 4 czy 7? Jak jest z interpretacją ustawy prawo oświatowe w tym zakresie? Proszę o wzorcowy Regulamin Rady Rodziców dla przedszkola publicznego.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie jakich aktów prawnych należy sporządzić statut ośmioletniej szkoły podstawowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy IPET-y w gimnazjum można tylko zmodyfikować, czy trzeba napisać nowe, by były ważne od 1 października 2017 r.?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy zespołem placówek w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i przedszkole samorządowe. Szkoła organizuje dowóz uczniów do szkoły. Czy mogę wydać decyzję, że może być dowożone dziecko trzyletnie wraz z matką (matka jest osobą chorą i samodzielnie nie może jeździć samochodem), ponadto zaznaczam, iż w szkolnym busie jest miejsce, nie jest on przepełniony i przewozi ilość osób zgodnie z przepisami. Jest rodzic, któremu wszystko przeszkadza, wciąż utrudnia mi organizacje i działanie placówki. Chciałabym wiedzieć czy mogę taką decyzję podjąć i jak ją argumentować .
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Na jakich zasadach w Szkole niepublicznej o uprawnieniach publicznej można zatrudnić nauczyciela bez kwalifikacji? Czy w każdym przypadku potrzebna jest zgoda Kuratora? Jaka jest procedura zatrudnienia takiego nauczyciela?
- Czy przedszkole publiczne ma obowiązek utworzenia programu wychowawczo-profilaktycznego?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica w zeszłym roku szkolnym 01.09.2016r. otrzymała opinię z Poradni ze wskazaniem dla nauczyciela, iż ma zwolnienie z drugiego języka nowożytnego. Dyrektor w świetle obowiązujących przepisów wydał stosowną decyzję zwalniającą uczennicę na okres nauki w gimnazjum (na trzy lata czyli do 31.08.2019r.). Pytanie brzmi: nasze gimnazjum z dniem 01.09.2017r. zostało włączone do szkoły podstawowej Zespołu Placówek Oświatowych, czy w związku z tym ta uczennica powinna otrzymać nowe zwolnienie z nauki drugiego języka, czy wydane od poprzedniego dyrektora jest nadal aktualne aż do ukończenia gimnazjum?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podstawę prawną w związku z koniecznością skreślenia z listy ucznia prywatnej szkoły podstawowej z powodów zatajenia przez rodziców informacji o demoralizacji dziecka i leczeniu psychiatrycznym.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki jest wymiar godzin w grupie 3-4 latków, a jaki dla grupy 5-6 latków (z przewagą dzieci 5-letnich w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dla wicedyrektora szkoły podstawowej kończy się kadencja 31.08.2017 r. Dyrektor szkoły podstawowej chce przedłużyć kadencje dla wicedyrektora do 31.08.2019 r. na jakie przepisy może się powołać dyrektor w piśmie wydłużającym kadencje wicedyrektorowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole dyrektor złożył wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia bez świadczenia pracy, które upływa końcem lutego 2017 roku. Do tej pory to wicedyrektor pełnił wszelkie obowiązki. Czy organ prowadzący może w obliczu nowej reformy i na mocy nowych przepisów powierzyć obowiązki wicedyrektorowi, a jeśli tak to na jaki okres czasu i na jakiej podstawie prawnej? Czy konieczne jest jednak przeprowadzenie konkursu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dowiedziałam się, że od 1 lutego 2017 roku niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne nie mogą wydawać opinii w sprawie wczesnego wspomagania dziecka. Wiem, że nie dotyczy to spraw już prowadzonych, które mogą dokończyć, zachowują też ważność opinie wydane wcześniej. Prosiłabym o podanie konkretnej wykładni prawa (ustawa, rozporządzenie - paragraf, punkt...).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany zatrudniony w wygaszanym gimnazjum, któremu organ prowadzący nałożył obowiązek uzupełnienia etatu w innej szkole może odmówić i czy w przypadku odmowy uzupełniania etatu i odmowie przyjęcia ograniczenia zatrudnienia zostanie przeniesiony w stan nieczynny ( lub zwolniony z 6 miesięczną odprawą)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie od naszej Prezes Stowarzyszenia Społeczno - Oświatowego "Szansa", która od 2013 roku prowadzi publiczną sześcioletnią szkołę podstawową. Szkoła została przekazana w drodze umowy przez jst zgodnie z art. 5 g naszemu stowarzyszeniu. W związku z tym mam pytanie dotyczące reformy, czy powinniśmy składać jakieś dokumenty,wniosek, aby prowadzić szkołę ośmioletnią?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Stowarzyszenie prowadzi niepubliczną szkołę podstawową, w której jest oddział przedszkolny. 1.Do kiedy stowarzyszenie ma złożyć wniosek o zmianę wpisu do ewidencji , (przekształcenie szkoły sześcioletniej w szkołę ośmioletnią)? 2.Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? 3.Czy należy utworzyć zespół przedszkolno-szkolny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę podać termin, procedury jakie należy podjąć w procesie przekształcania szkoły zawodowej niepublicznej o prawach publicznej, prowadzonej przez Stowarzyszenie, w szkołę branżową I stopnia.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok 2017/2018 opracowuje dyrektor szkoły i przedszkola, uwzględniając przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania dla poszczególnych typów szkół, po zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych (parg. 17 ust 4 projektu z 20.01.2017 w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli). Czy muszę zasięgać opinii związków zawodowych, jeśli żaden z nauczycieli, którego projekt dotyczy, nie jest członkiem związku zawodowego, ani nie złożył pisma o objęciu go ochroną związkową? Jeśli tak, do kogo mam skierować arkusz do zaopiniowania? Do którego związku? Do jakiej jednostki w strukturze organizacyjnej związku?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wprowadzeniem reformy systemu edukacji, w okresie przejściowym (likwidacja gimnazjów) został uchylony art. 20 dla nauczycieli zatrudnionych w gimnazjach. Jestem dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych w których w skład wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. Nauczyciele są więc zatrudnieni w szkole podstawowej lub gimnazjum ( i taki angaż otrzymali) jednak wykonują pracę w obu szkołach. Czy dla tych nauczycieli ,,przypisanych'' jako miejsce zatrudnienia do gimnazjum w myśl nowego Prawa Oświatowego stosuje się art 20 w postaci jego uchylenia?
- Jeśli jest to przedszkole prowadzone przez stowarzyszenie ale jest przedszkolem o statusie publicznym czy również opiniują związki zawodowe arkusz organizacyjny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z przekształceniem z dnia 01.09.2017 r. dotychczasowego Zespołu Szkół (Szkoła podstawowa + gimnazjum) w 8-klasową szkołę podstawową informację o której mowa w art. 249 ust. 2 z dnia 14 grudnia 2016 r. otrzymują również pracownicy obsługi i administracji zatrudnieni w Zespole Szkół?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przyjmuję kilku nauczycieli z gimnazjum. Jakie dokumenty powinni złożyć przy zatrudnieniu w SP?
- Czy informacje o sprawdzianie ósmoklasisty powinny znajdować się w statucie szkoły? Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy podczas podbicia legitymacji szkolnej na kolejny rok szkolny oraz podczas wydawania duplikatów legitymacji szkolnych uczniom klas II i III szkoły zawodowej posługujemy się pieczątkami szkoły branżowej czy szkoły zawodowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź