Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych
Komentarz do zmiany przepisów dotyczących awansu zawodowego nauczyciela od 1.09.2018 r. - zawartych w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.
I. 29 listopada 2017 r. opublikowano ustawę z 27 października 2017 o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2203 - weszła w życie częściowo 1.01.2018 r. oraz 1.04.2018 r. - wchodzi sukcesywnie 1.09.2018 r. i później) – zmienia 13 ustaw, w tym szczególnie, w art. 76 ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.
Zmiany w Karcie Nauczyciela dotyczą także awansu zawodowego nauczycieli od 1 września 2018 r. (art. 73).
II. UWAGA: nauczyciele, którzy rozpoczęli staże w zakresie awansu zawodowego nie później niż 1 września 2017 r. mogą je realizować i zakończyć zgodnie z przepisami w wersji obowiązującej przed zmianami wprowadzonymi ustawą z 27 października 2017 o finansowaniu zadań oświatowych. Na tych samych zasadach wymienieni nauczyciele przystąpią do postępowań kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych.
Obowiązują ich:
1. ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r. poz. 1189) – w wersji przed zmianami na dzień 1.09.2018 r.,
2. rozporządzenie MEN z 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2013 r. poz. 393).
Wyjątek: w przypadku nauczyciela kontraktowego i nauczyciela mianowanego, który do dnia 1 września 2018 r. w trakcie odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego zmienił miejsce zatrudnienia i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego, ocena ta jest uwzględniana do oceny pracy dokonywanej po zakończeniu całego stażu.
III. UWAGA: nauczyciele, którzy rozpoczną staże w zakresie awansu zawodowego od 1 września 2018 r. będą je realizować zgodnie z przepisami w wersji obowiązującej po zmianach wprowadzonych ustawą z 27 października 2017 o finansowaniu zadań oświatowych. Na tych samych zasadach wymienieni nauczyciele przystąpią do postępowań egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych.
Będą ich obowiązywać:
1. ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.) – w wersji po zmianach na dzień 1.09.2018 r.,
2. rozporządzenie MEN w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (na dzień dzisiejszy znajduje się w projekcie – wersja z 19 marca 2018 r.).
- W nawiązaniu do odpowiedzi eksperta z dnia 2018-01-03 w sprawie finansowania doskonalenia nauczycieli w szkole stowarzyszeniowej, proszę o odpowiedź.Czy dofinansowanie może być także realizowane z dotacji otrzymanej z JST, po uprzednim spełnieniu wymienionych w odpowiedzi kryteriów.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Z jaką datą należy wręczyć nauczycielowi informację o zaprzestaniu wypłacania dodatku mieszkaniowego.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły podstawowej prowadzonej przez stowarzyszenie może dofinansować doskonalenie lub dokształcanie nauczycieli?
Jakie zmiany w tej dziedzinie wprowadza nowa ustawa o finansowaniu zadań oświatowych od 1 stycznia 2018 r?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę podać gdzie umieszczone są zmiany dotyczące dodatków mieszkaniowych dla nauczycieli. Jakie dokumenty należy w związku ze zmianą zastosować (wzory)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Asystent nauczyciela - serdecznie proszę o informację czy względem stanowiska asystenta nauczyciela nastąpiły w tym roku jakieś zmiany? Czy w dalszym ciągu będzie możliwym zatrudnianie pracowników na to stanowisko?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy mieszkania przydzielonego dla nauczyciela: Nauczycielowi przydzielono mieszkanie służbowe w budynku szkoły na czas zatrudnienia w oświacie. Z końcem sierpnia 2017 r. nauczyciel zakończył pracę w szkole w związku z przejściem na emeryturę. Karta Nauczyciela przewidywała, że prawa do zajmowanie mieszkania przysługuje także na emeryturze. Czy wobec zmiany KN w 2018 r., nauczyciel stracił prawo do zajmowania mieszkania?
- W związku ze zmianą: cyt. "Dotacja, o której mowa w art. 15–21, art. 25, art. 26, art. 28–30 i art. 32, przekazana na uczniów i wychowanków, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz na uczniów oddziałów integracyjnych w szkołach może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań związanych z organizacją kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 1 ustawy – Prawo oświatowe, oraz na organizację zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w art. 36 ust. 17 ustawy – Prawo oświatowe. 5. Przez wydatki, o których mowa w ust. 4, należy rozumieć w przypadku: 1) przedszkoli specjalnych, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych specjalnych, szkół specjalnych oraz placówek, o których mowa w art. 2 pkt 7 ustawy – Prawo oświatowe – wydatki, o których mowa w ust. 1; 2) przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz szkół, niewymienionych w pkt 1, innych form wychowania przedszkolnego oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradni specjalistycznych – wydatki na realizację zadań wynikających z zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczeniach o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnych programach zajęć, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, oraz indywidualnych programach edukacyjno-terapeutycznych, o których mowa w art. 127 ust. 3 ustawy – Prawo oświatowe, oraz zapewnienie warunków ich realizacji;" proszę o informację jak należy od 01.01.2018 r oznaczać/wyodrębniać wydatki na dziecko z orzeczeniem w przedszkolu ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w 2018 roku zostały wprowadzone zmiany dotyczące wynagrodzenia dyrektora niepublicznej placówki oświatowej? Czy jest wyznaczona górna granica wynagrodzenia dyrektora (będący jednocześnie właścicielem placówki), które można finansować z dotacji oświatowej?
- Fundacja jest organem prowadzącym dla niepublicznego ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego. Powiat przekazuje dotację w całości na konto bankowe ośrodka. Fundacja jako organ prowadzący ma określone zadania, które są finansowane z dotacji. Pytanie:
1. Jaką dokumentację powinna prowadzić fundacja żeby realizować zadania organu prowadzącego?
2. W jaki sposób rozliczać środki finansowe w tym zakresie? Czy wystarczy pismo wyrażające zgodę na np. przeprowadzenie remontu?
3. W art 10 ust.1 pkt 3 Prawa Oświatowego jest mowa o zadaniach inwestycyjnych - czego dotyczą i w jakiej kwocie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany w czerwcu 2017 r. rozpoczyna staż na dyplomowanego według nowych zasad po 4 latach przerwy, czy jak dotychczas po roku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy z dotacji otrzymanej przez stowarzyszenie od gminy na prowadzenie szkoły można sfinansować szkolenie dla dyrektora szkoły odnośnie sposobów naliczania i rozliczania dotacji ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Aktualnie zatrudniony jestem na stanowisku dyrektora niepublicznego przedszkola, którego organem prowadzącym jest żona. Jest to moje jedyne ztrudnienie. Opłacam pełny ZUS. Ze względu na stan zdrowia rozważam przejście na rentę, czy wówczas moje wynagrodzenie bedzie ograniczone wysokosciowo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w styczniu 2018 r. przedstawił dyrektorowi orzeczenie lekarskie z dnia 28.12.2017 r. o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia od 01.09.2018 r. Nadmienię ze obecnie ww nauczyciel przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy dyrektor szkoły na starych zasadach powinien udzielić mu urlopu czy w oparciu o nowe przepisy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy limit wynagrodzenia dyrektora z dotacji samorządowej tj. 7.598,06 zł brutto w przedszkolu niepublicznym od dnia 1 stycznia 2018 r. dotyczy również dyrektora, który pełni dodatkowe funkcje: jest nauczycielem wspomagającym, prowadzi terapie pedagogiczne. Czy w takim przypadku wynagrodzenie z dotacji samorządowej może być wyższe ?
- Od stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące udzielania urlopów zdrowotnych dla nauczycieli, a co w przypadku nauczyciela, który uzyskał orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu jeszcze w grudniu 2017r. na okres 30.XII.2017 - 30.XII. 2018 i złożył podanie w lutym 2018r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy może Rada Gminy zwolnić wszystkie dzieci z opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego? Czy to jest zgodne z prawem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od stycznia 2018 nastąpiły zmiany w ścieżce awansu zawodowego nauczycieli. Czy nauczyciel który uzyskał awans na stopień nauczyciela kontraktowego w roku 2017 ma czas oczekiwania na rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego według starych zasad czy nowych? tzn. musi czekać dwa lata czy rok jak do tej pory?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Od kwietnia bieżącego roku do punktu przedszkolnego, który prowadzę ma dołączyć dziecko z mózgowym porażeniem dziecięcym. Jest w trakcie oczekiwania na orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (dokumenty złożone do właściwej poradni).Od kiedy możemy liczyć na przyznanie naszej placówce subwencji oświatowej na to dziecko?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy branżową szkoła niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej. Dotacje otrzymujemy z powiatu. Co miesiąc przekazujemy informację o frekwencji uczniów. Jeżeli uczeń w danym miesiącu opuści ponad 50 zajęć edukacyjnych, nie mamy płaconej za niego dotacji. Szkoła jest dzienna , przeznaczona dla młodzieży.Proszę o odpowiedz czy istnieje takie przepis , który pozwala na takie wypłacanie dotacji dla szkół? Jeżeli tak to proszę wskazać podstawę prawną
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorką publicznego przedszkola. W związku z komunikatem na stronie men.gov.pl dotyczącym OPŁATY ZA PUBLICZNE PRZEDSZKOLA A UMOWY CYWILNOPRAWWNE z dn.1 marca 2018 zwracam się z prośbą o pomoc. Czy dyrektor przedszkola będzie podpisywał umowę publicznoprawną z rodzicami? Organ prowadzący milczy. Jak ma wyglądać od strony prawnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy przedszkole publiczne, w którym nauczyciele zatrudnieni są na podstawie Kodeksu pracy, może opracować regulamin przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli oraz czy kwota tego dodatku może być odliczona z dotacji?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dot. udzielenia urlopu uzupełniającego nauczycielowi, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia.
Od 01 stycznia 2018 r. wchodzi przepis iż po urlopie dla poratowania zdrowia można udzielić urlop uzupełniający wypoczynkowy. Nasze pytanie brzmi czy dotyczy to również nauczycielki, która w naszym przypadku przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 17.04.2017 r. do 16.04.2018 r.. Czy Szkoła może tej Pani udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego, czy to dotyczy tylko nauczycieli, którzy po 01 stycznia 2018 r. otrzymali urlop dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w 2017 roku złożyła do NFZ wniosek o leczenie sanatoryjne. W terminie od 31 marca 2018 roku do 21 marca 2018 roku NFZ wyznaczył jej pobyt w sanatorium. Czy w świetle nowych przepisów w sprawie udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor szkoły może udzielić w/w nauczycielce urlopu dla poratowania zdrowia na czas pobytu w sanatorium? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Czy właściciel, który jest jednocześnie dyrektorem przedszkola sprawującym nadzór pedagogiczny może oprócz pensji pobierać wynagrodzenie za prowadzone zajęcia specjalistyczne (logopedia, SI itp)?
Proszę o odpowiedź w myśl przepisów regulujących z dniem 1 stycznia 2018 r.
Pragnę dodać, że jest to przedszkole integracyjno-terapeutyczne i prowadzone są zajęcia w ramach PPP oraz WWRD.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych od 2018 r. od opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym, nie dokonuje się odliczeń za dni nieobecności dziecka w przedszkolu? I czy przepis ten dotyczy również opłaty za żywienie dzieci?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy po 1 stycznia 2018r wynagrodzenie dyrektora placówki niepublicznej bez uprawnień szkoły publicznej jest uzależnione od kwoty bazowej jaka przysługuje nauczycielowi dyplomowanemu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniamy osobę, na którą przez pierwszy rok pracy otrzymujemy refundację z PUP. Czy wynagrodzenie tej osoby możemy rozliczyć z dotacji, mimo że dostajemy refundację?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ostatnio zadałam pytanie, czy od 1 września 2018 r. nauczyciel, który prowadzi zajęcia rewalidacyjne nadal będzie mieć pensum 18 ?
W odpowiedzi otrzymałam, że jeśli chodzi o nauczycieli np. pedagogów to ich pensum od 1.09.2018 r. będzie wynosić do 22 godz. tyg., czyli specjalista będzie realizował zajęcia rewalidacyjne w ramach swojego pensum 22, ale czy Ci n-le, którzy uczą polskiego i ich pensum to 18/18, a dodatkowo będą mieć rewalidację 4 godz., to z ich pensum 18 ma być rewalidacja, czy specjalisty od 1.09.2018 r. 22 ? i wtedy uśredniamy pensum takiego nauczyciela 18/18+4/22, czy liczymy rewalidację z pensum 18?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jako przedszkole niepubliczne musimy rozliczyć dotację z podziałem na dwa punkty:
1. wynagrodzenia, o których mowa w art. 35 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy o finansowaniu zadań oświatowych
2. wydatki związane z realizacją zadań organu prowadzącego, o których mowa w art.10 ust.1 ustawy Prawo oświatowe.
W którym punkcie będą zawierały się wynagrodzenia księgowych, pracowników administracyjnych, kuchni, konserwatora, kierowcy?
W którym punkcie będą zawierały się wynagrodzenia pomocy nauczycieli pracujących na grupie z dziećmi?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam przygotować wniosek o udzielenie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe dla uczniów szkoły (w tym uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, słabowidzący, z autyzmem).
W Rozporządzeniach MEN z dnia 20 marca 2018 r. są dwie poz. 611 i 615. Jest w nich mowa o art. 55 ust.5, w drugim o art. 113 ust.12. Są tam różne wysokości wskaźników. Które klasy mam obliczać wg art. 55, które wg 113?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Stowarzyszenie prowadzi niepubliczny punkt przedszkolny. Czy z dotacji otrzymywanej od gminy na ten cel, stowarzyszenie może zakupić program komputerowy do obsługi finansowej prowadzonego punktu (naliczanie wynagrodzeń i składek, księgowanie zakupów)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zmiana pensum w szkole podstawowej. Proszę o informację w jaki sposób poinformować pracowników pedagogicznych: nauczycieli tzw. wspomagających i specjalistów (pedagog, psycholog, logopeda, terapeuta pedagogiczny, terapeuta integracji sensorycznej) o zmianie tygodniowej ilości godzin pracy. Czy wystarczy imienne pismo informacyjne w tej sprawie (proszę także o podanie podstawy prawnej) czy należy dokonać zmiany aneksami do umów o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość rozpoczęcia awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego z niem 1 września 2018 r. jeżeli awans na nauczyciela kontraktowego otrzymano w czerwcu 2017 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy protokolantem podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego może być osoba, która nie jest w składzie tejże komisji?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 1 lipca 2016 r. uzyskał stopień nauczyciela mianowanego.
W okresie od 01.10.2017 r. do 11.09.2018 r. nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia.
Zgodnie ze "starymi przepisami" nauczyciel po powrocie do pracy w dniu 12.09.2018 r. mógłby rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego.
A co w związku ze zmianami?
Czy nauczyciel może rozpocząć staż, czy też nie? A jeżeli tak, to czy musi spełnić jakieś warunki?
Ponadto proszę również o informację, czy nauczycielowi za okres kiedy przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia, przysługuje pełny urlop wypoczynkowy? Czy jest inaczej?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracował w innej szkole i tam rozpoczął awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego. Ze względu na tytuł naukowy dr staż został skrócony. Od tego roku szkolnego kontynuuje ten staż w innej szkole.Czy taki nauczyciel,który nie przepracował w tej ,,drugiej szkole" 2 lat, może zakończyć awans na stopień nauczyciela mianowanego (pracował 9 miesięcy)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w trakcie awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego zmienia miejsce zatrudnienia na podstawie kodeksu pracy art.32, przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowa umowa nie zostaje rozwiązana, zmiany wprowadzono aneksem. Pytanie czy nauczyciel kontynuuje staż na nowych czy staruch zasadach? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość zakupu nieruchomości rolnej zabudowanej z dotacji otrzymywanej z urzędu gminy w ramach prowadzonego niepublicznego przedszkola?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła, której uczniowie spełniają obowiązek szkolny w ORW ma obowiązek zakupić takiemu uczniowi podręczniki, czy też obowiązek ten spada na placówkę ORW?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji dotyczącej stosowania przepisów regulujących materię opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz opłat za korzystanie z wyżywienia w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez jst.
Z chwilą wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 roku o finansowaniu zadań oświatowych zmianie uległ charakter opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz opłaty za korzystanie z wyżywienia w takich placówkach i stały się niepodatkowymi należnościami budżetowymi o charakterze publicznoprawnym, o których mowa w art. 60 pkt 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Czy w związku z wejściem w życie powyższych przepisów nadal prawnie dopuszczalne jest zawieranie umów cywilnoprawnych pomiędzy Dyrektorem publicznej placówki oświatowej a rodzicami / opiekunami prawnymi dziecka, a jeżeli tak jaki jest dopuszczalny zakres materii, która może zostać uregulowana w tej umowie?
Czy – z uwagi na zmianę charakteru opłaty – możliwe i prawnie dopuszczalne jest uregulowanie zasad odpłatności za korzystanie z usług publicznego przedszkola prowadzonego przez gminę (w tym – odpłatności za wyżywienie) w taki sposób, aby od rodziców / prawnych opiekunów dzieci czasowo nie uczęszczające do placówki opłaty te nie były pobierane?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od 01.09.2018 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące awansu zawodowego. Czy jest możliwość skrócenia stażu na nauczyciela mianowanego? Jeśli tak to co należy zrobić?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka wychowania fizycznego w lipcu 2016 roku uzyskała stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Od kiedy może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel konrtaktowy zakończył staż na nauczyciela mianowanego 23 listopada 2018 roku, według jakich przepisów ma ocenić go dyrektor?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- nauczyciel mianowany w trakcie odbywania stażu na nauczyciela dyplomowanego , po roku zmienia miejsce pracy i występuje z wnioskiem o ocenę cząstkową.Ocena cząstkowa pracy odbywa się na nowych zasadach? uwzględniamy kryteria podane w rozporządzeniu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy można z subwencji opłacać wynagrodzenie rehabilitanta, który prowadzi zajęcia rehabilitacyjne w ramach rewalidacji?
- Stowarzyszenie prowadzi szkołę podstawową na co otrzymuje dotację od gminy. W ramach tej dotacji otrzymuje również dotację na indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z dzieckiem upośledzonym w stopniu głębokim. Czy dotacja na to dziecko otrzymana w roku 2018 może być rozliczona w ramach całej dotacji otrzymanej przez stowarzyszenie na prowadzenie szkoły ? ( część środków z dotacji na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze wykorzystywana była na pokrycie bieżących wydatków szkoły).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mamy nauczyciela, który ma podwójne kwalifikacje: nauczyciel edukacji elementarnej i pedagog specjalny. Do tej pory ta osoba pełniła funkcję nauczyciela przedszkola, a od stycznia do czerwca tego roku ma pełnić tylko funkcję nauczyciela wspomagającego. Później znów będzie nauczycielem przedszkola. Czy muszę tej osobie zmieniać stanowisko w umowie na te kilka miesięcy, czy w umowie może pozostać stanowisko nauczyciel przedszkola, a funkcję wspomagającego będzie ta osoba pełniła na podstawie drugich kwalifikacji, niezależnie od stanowiska w umowie? Czy wtedy mogę spokojnie rozliczyć tę osobę z subwencji przyznanej na osobę niepełnosprawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informacje czy wydatek poniesiony na zakup energii w grudniu 2018, zapłacony w styczniu 2019 można odliczyć z dotacji za rok 2018?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zapytanie dotyczy nauczycieli, którzy w tym roku będą zdawać egzamin na kolejny stopień awansu. Nauczyciele, którzy rozpoczęli staż przed 01.09.2018r. kontynuują go na starych zasadach. Jak jest z egzaminem oraz dokumentami? czy egzamin należy przeprowadzić wg. starych zasad na nauczyciela kontraktowego? Czy nauczyciele zdający egzamin na nauczyciela dyplomowanego przygotowują teczkę na starych czy nowych zasadach?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą niepubliczną o uprawnieniach publicznej. Szkoła zatrudnia kadrową/księgową. Czy można z dotacji sfinansować szkolenie dla tej pani dot. tematyki kadr i księgowości? np.szkolenie dot. zmian w ewidencji czasu pracy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę niepubliczną szkołę z uprawnieniami szkoły publicznej.Mam pytanie dotyczące terminów przekazywania dotacji przez Urząd Gminy na konto szkoły.Nie otrzymałam od Gminy uchwały dotacyjnej,zawierającej terminy przekazywania dotacji,ponieważ w gminie poinformowano mnie,że nie ma takiej uchwały.Na jednym ze szkoleń dowiedziałam się,że dotacje powinny być przelewane przez Gminę na konto szkoły do 15-go dnia każdego miesiąca.Jakie przepisy regulują ten termin?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (uczeń słabowidzący) można z subwencji dla niego przeznaczonej zakupić ksero by drukować materiały z większą czcionką? Czy w ramach zajęć rewalidacyjnych może mieć zajęcia wyrównawcze z nauczycielami ze szkoły? Czy stawkę za godzinę dla tych nauczycieli dyrektor może dowolnie ustalić (są zatrudnieni z kodeksu pracy nie z karty nauczyciela)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor przedszkola niepublicznego prowadzi jednocześnie zajęcia terapeutyczne z dzieckiem, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jest też organem prowadzącym.
Jakiej wysokości wynagrodzenie można sfinansować z dotacji ogólnej w 2019 roku?
Czy można sfinansować wynagrodzenie z dotacji na kształcenie specjalne (do jakiej kwoty)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak ma dokładnie wyglądać rozliczanie dotacji, przyznanej na dziecko niepełnosprawne? Zdania są podzielone... Czy całość powinna być przeznaczona na realizację orzeczenia? A co z innymi kosztami utrzymania? Przecież dziecko niepełnosprawne też korzysta z wody, zajęć dodatkowych itp.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie nauczyciel kontraktowy jest w trakcie odbywania stażu na stopień nauczyciela mianowanego, zatem:
- czy staż odbywa wg dotychczasowych zasad: plan rozwoju i sprawozdanie bez konieczności dokonywania zmian, czy może musi dokonać w w/w dokumentach zmian zgodnie z nowym rozporządzeniem?
-czy ocena pracy po zakończeniu stażu ma być dokonana zgodnie z nowymi kryteriami?
- czy postępowanie egzaminacyjne i dokumentacja do komisji - według nowych przepisów, czy według starych przepisów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź czy nauczyciel kończący staż na dyplomowanego po l-4 i macierzyńskim 28 listopada 2018 r. ma 30 dni czy 7 dni na złożenie sprawozdania za okres stażu i czy dyrektor powinien ocenić go w ciągu 21 dni na podstawie regulaminu obowiązującego do 31.12.2018 r. czy już po 1 stycznia 2019 r. wg kryteriów z rozporządzenia o ocenie pracy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Kto w szkole publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie decyduje o wydatkach i kto za nie ponosi odpowiedzialność- dyrektor szkoły, czy organ prowadzący- zarząd stowarzyszenia? Zaznaczam, iż szkoła nie posiada budżetu (ze względu na zmienność dotacji) stowarzyszenie opiera się na preliminarzu budżetowym.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany który przygotowuje się do egzaminu na nauczyciela dyplomowanego (nauczyciel religii) i kończy staż 31.05.2019 r., będzie zdawał egzamin wg starych zasad?
Czy ocenę pracy należy przygotować wg starych czy nowych zasad?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie: Nauczyciel zatrudniony od 2012 roku w szkole, rozpoczął w roku 2016 staż na nauczyciela mianowanego (w maju kończy realizację pełnego stażu). W październiku 2018 roku otrzymał tytuł naukowy doktora oraz posiada pięcioletni okres pracy w szkole wyższej. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego o nadanie kolejnego stopnia awansu. Czy na podstawie art. 124 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych istnieje możliwość nadania kolejnego stopnia awansu.
- Jestem dyrektorem Przedszkola Miejskiego w Mielcu. Mam pytanie dotyczące zasiłku na zagospodarowanie.
Moja nauczycielka w ubiegłym roku szkolnym otrzymała zasiłek na zagospodarowanie. W sierpniu tego roku kończy się jej umowa o pracę.
Zgodnie z wymogami po otrzymaniu zasiłku należy przepracować trzy lata w edukacji.
W związku z tym, mam pytanie czy zatrudniając się w prywatnym przedszkolu na stanowisku nauczyciela ten wymóg zostanie spełniony?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy z dotacji na dzieci niepełnosprawne w niepublicznym przedszkolu mogę pokryć studia podyplomowe w zakresie surdopedagogiki zatrudnionego już nauczyciela wspomagającego (po oligofrenopedagogice)- dodam, że w grupie przedszkolnej jest właśnie chłopiec z niedosłuchem.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę niepubliczne przedszkole integracyjne. Do grudnia 2018 r. w ramach umowy z rodzicami finansowaliśmy z dotacji dzieciom niepełnosprawnym koszt wyżywienia bezglutenowego, czy w ramach nowych przepisów rozliczeniowych od stycznia tego roku nadal jest to możliwe w ramach nowego rozliczania dotacji na kształcenie specjalne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy można poprosić rodzica o odkupienie uczniowskiego podręcznika, otrzymanego we wrześniu w ramach dotacji (podręcznik uległ zniszczeniu). Zgodnie z zapisami rodzic winien wpłacić na konto pieniądze, dla szkoły korzystniejszym rozwiązaniem jest książka za książkę.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób rozliczać dotację na osobę z orzeczeniem? Całość na realizację zadań z orzeczenia? Czy tę część, która przypada na każdego ucznia (np. 700 zł), na bieżące utrzymanie, a resztę na realizację zadań?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem organem prowadzącym oraz dyrektorem przedszkola niepublicznego. W związku z planowaną przez jednostkę dotującą kontrolą prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji oświatowej mam pytanie. Czy istnieje jakaś podstawa prawna zgodnie z którą przedszkola niepubliczne mają obowiązek opisywania faktur, tzn. na jakie cele dany zakup jest przeznaczony. Zaznaczam, że w uchwale Rady Gminy nie ma takiego zapisu. Czy, jeżeli faktura została zapłacona gotówką (na cele związane z działalnością przedszkola) konieczne jest dołączenie wyciągu z konta, na które jest przelewana dotacja, że kwotę tę odebraliśmy z dotacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego, który rozpoczął staż 01.09.2016 r. i kończy w tym 2019 r. otrzymać powinien ocenę awansu zawodowego (wg starych przepisów, tak jak rozpoczął staż) czy ocenę pracy zgodnie z przepisami z września 2018 r. ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pracuję w niepublicznej szkole podstawowej z uprawnieniami szkoły publicznej. Od tego roku należy rozliczać osobno wydatkowanie części subwencji na dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności. Cy zakup tablicy interaktywnej wraz z odpowiednimi programami terapeutycznymi możemy zakwalifikować jako zakup pomocy dydaktycznej do pracy z uczniem z zespołem Aspergera?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę szkołę niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej. Mam pytanie dotyczące uczniów uczęszczających do klasy ósmej. Czy powinniśmy wykazywać ich jako uczniów w wykazie miesięcznym do Urzędu Gminy do miesiąca czerwca czy do miesiąca sierpnia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy asystent nauczyciela może być zatrudniony w szkole dłużej niż rok szkolny- do 21 czerwca, np. do 30 czerwca bądź dłużej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który kończy w tym roku staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, opiekun stażu powinien napisać projekt oceny dorobku zawodowego według punków z rozporządzenia z dnia 01.03.2013 r. w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, czy opinię o dorobku zawodowym nauczyciela za okres stażu według punktów z rozporządzenia z dnia 26.07.2018 r. w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem niepublicznej szkoły podstawowej.Według nowych przepisów o finansowaniu zadań oświatowych dyrektor pobiera wynagrodzenie w wysokości 150% lub 250% wynagrodzenia średniego dyplomowanego.Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wynagrodzenie w wysokości 250%?.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z pytaniem czy zakup i montaż klimatyzacji w sali zajęć dla dzieci w przedszkolu niepublicznym można rozliczyć w ramach dotacji oświatowej? Montaż ten jest konieczny ze względu na wysokie wartości temperatur w okresie letnim i ryzyko wystąpienia udaru cieplnego u dzieci.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który kończy staż 31 maja 2019 roku sporządza sprawozdanie wg punktów planu rozwojowego napisanego wg starego rozporządzanie z 2013 roku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy jak szkoła zgłosiła do sio ucznia, za którego otrzymała mniej pieniędzy to czy podczas kontroli starostwo otrzymuje zwrot od ministerstwa za danego ucznia?
Podam przykład
Uczeń ma upośledzenie umiarkowane natomiast do sio został podany jako uczeń z upośledzeniem lekkim. Wynika z tego że Starostwo nie otrzymało takiej subwencji oświatowej jaką powinno. Czy starostwo może się starać o zwrot części subwencji od MEN których nie dostało z powodu błędu szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozumieć przepisy przejściowe dotyczące nauczycieli, którzy staż na nauczyciela kontraktowego rozpoczęli 01.09.2018 r.? Jak mogą złożyć wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego i przystąpienia do egzaminu do 31.08.2019 r. jeśli np. zmieniają od 01.09.2019 r. placówkę? Który dyrektor będzie powoływał komisję i kiedy dokonać oceny pracy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź