Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Nadzor-pedagogiczny.pl
Baza aktów prawnych
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe
Obowiązujący
11 stycznia 2017
Najczęstsze problemy dyrektorów
- Czy orzeczenie, w którym znajduje się sformułowanie: "na czas kształcenia w szkole ponadgimnazjalnej" jest podstawą do uchylenia orzeczenia z powodu likwidacji gimnazjów? Czy z racji zmiany nazewnictwa trzeba takie orzeczenie uchylać? Czy takie sformułowanie przekreśla moc orzeczenia, które wydane było jeszcze w czasie obowiązywania gimnazjów? Rozporządzenie ws. wydawania orzeczeń podaje katalog przypadków uprawniających do wydania nowego dokumentu tj. § 18. 1. Zespół, na wniosek wnioskodawcy, wydaje nowe orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo nowe orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w przypadku:
1) zmiany okoliczności stanowiących podstawę wydania poprzedniego orzeczenia;
2) potrzeby zmiany zaleceń wskazanych w poprzednim orzeczeniu;
3) potrzeby zmiany okresu, na jaki zostało wydane poprzednie orzeczenie.
Czy zmiana prawna związana z nazewnictwem szkół- ponadgimnazjalna-> ponadpodstawowa mieści się w którejś z tych okoliczności? Czy jest jakaś wykładnia prawna na ten temat?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w gimnazjum, który od 20 lat uzupełniał etat w szkole podstawowej (w roku szkolnym 2018/2019 miał 1 godzinę w gimnazjum, a 17 godzin w szkole podstawowej). W związku z likwidacją gimnazjum w październiku 2018 r. napisał podanie do szkoły podstawowej o przeniesienie za porozumieniem stron i dostał odpowiedź odmowną. Jest wiceprezesem ZNP i radnym powiatowym. Czy Wójt Gminy powinien nakazać dyrektorowi szkoły przyjęcie tego nauczyciela, ponieważ są dla niego godziny? Nadmieniam, że inni nauczyciele z takim samym wykształceniem mają po półtora etatu. Co z przepisami przejściowymi, że pierwszeństwo w zatrudnieniu mają nauczyciele ze zlikwidowanych gimnazjów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem pracownikiem administracji wygaszanego gimnazjum. Otrzymałam pismo o rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie art. 230 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2017 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 ze zm. z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31 sierpnia 2019 r. Do dnia 31.05.2019 r. nie otrzymałam propozycji pracy w innej jednostce i nie otrzymałam informacji o odprawie. Czy jest to zgodne z prawem? Czy w związku z zatrudnieniem mniej niż 20 pracowników powinniśmy wystąpić do dyrektora z prośbą o wypłatę odpraw?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z likwidacją lo i wygaszaniem gimnazjum wchodzących w skład ZSO następuje likwidacja tej szkoły z końcem roku szkolnego. W chwili obecnej nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania jest na urlopie macierzyńskim do połowy września. Nie wyraziła zgody na przeniesienie do innej szkoły na niepełny etat. Jakie są kolejne kroki i podstawa prawna w tym przypadku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas określony od 2003 r. w niepełnym wymiarze (główne miejsce pracy na pełen etat w innej szkole). Umowy w naszej szkole na 9/18, 10/18 lub 12/18 (w przypadku nauczania indywidualnego). W związku z całkowitą likwidacją oddziałów gimnazjalnych mogę zaoferować 4/18. Pytanie - podstawa prawna informacji o ograniczeniu liczby godzin.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy i jak rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, który zatrudniony na podstawie mianowania przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 20.01.2020 r..Pracuje w Zespole Szkół (gimnazjum i liceum). Nie ma możliwości zatrudnienia na pełny etat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Jeżeli pracownik otrzymuje zmniejszenie etatu z przyczyn organizacyjnych i nie przyjmie tych warunków czy ma prawo do odprawy należnej w przypadku zwolnień z pracy z przyczyn organizacyjnych?
2. Czy w kryterium zwalniania nauczycieli zapis, że nauczyciele posiadający uprawnienia emerytalne lub uprawnienia do świadczeń kompensacyjnych, są w pierwszym rzędzie zwalniani z uwagi na to, iż będą mieli z tego tytułu źródło utrzymania jest prawidłowe? Czy lepiej stworzyć to kryterium z zerową liczbą punktów a osoby które nie mają takich możliwości będą mieć np. 50 p.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, ur. w 1960 r. zatrudniona na podstawie mianowania nabyła prawo do nauczycielskiej emerytury (art. 88 ust. 1 KN) na 31.12.2008 r. Jest pracownikiem wygaszanego gimnazjum w szkole podstawowej. Od 01.09.2019 r. zamierza przejść na emeryturę.
15.05.2019 r. otrzymała pismo w sprawie przeniesienia w stan nieczynny, na który nie wyraziła zgody. Przyczyną są zmiany organizacyjne, powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum oraz zmniejszenie ogólnej liczby oddziałów i godzin dydaktycznych. Będzie to skutkowało brakiem możliwości zatrudnienia na stanowisku nauczyciela w ramach dotychczasowego pensum, którego wysokość była uwarunkowana pełnieniem przez nauczycielkę funkcji wicedyrektora.
Moje pytanie jest następujące: czy w powyższym przypadku nauczycielka po wypowiedzeniu stosunku pracy przez dyrektora (z art. 225 ust. 1, 6 i 12) oraz art 226. ust. 1 przepisów wprowadzających ustawę prawo oświatowe z 26.01.2017 r., i po odmowie przejścia w stan nieczynny może przejść na emeryturę z art. 88 KN, czy powinno to być jednak wypowiedzenie z art. 20 KN.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z likwidacją gimnazjum zatrudniającego 19 pracowników, pracownicy nie będący nauczycielami nie otrzymają odpraw?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej z wygaszającymi klasami gimnazjalnymi. Nauczyciel prowadzący zajęcia z plastyki w gimnazjum zatrudniony na umowę o pracę na 3 godziny tygodniowo od 2006 roku przyjeżdża do nas z innej szkoły, gdzie jest zatrudniony w pełnym etacie na podstawie mianowania. Od przyszłego roku szkolnego nie mam dla niego godzin, bo nie będzie już gimnazjum. Jak mogę z nim rozwiązać stosunek pracy? Co z odprawą w tym przypadku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektorowi wygaszanego gimnazjum kończy się kadencja w sierpniu 2019 r. Organ prowadzący od 1 września zaproponował mu pracę w trzech szkołach podstawowych. Nauczyciel łącznie będzie miał pełny etat. Czy w tym wypadku należy mu się odprawa pieniężna w związku z likwidacją szkoły, jeżeli tak to w jakiej wysokości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele wygaszanego gimnazjum zatrudnieni przez mianowanie mogą wnioskować do dyrektora szkoły podstawowej o przeniesienie, jeżeli w arkuszu organizacyjnym tejże szkoły na rok 2019/20 przewidziano dla nich np. 10/18, 12/18 etatu z możliwością uzupełnienia etatu w innej szkole podstawowej? Czy może powinno się z nimi rozwiązać umowę, wypłacić 6 - miesięczną odprawę i dopiero potem zatrudnić w szkole podstawowej? (wygaszane gimnazjum i szkoła podstawowa to oddzielne jednostki organizacyjne w tej samej gminie).
- Proszę o wyjaśnienie dotyczące dopuszczania do użytku szkolnego przez dyrektora szkoły programów nauczania i podręczników. Jesteśmy zespołem szkół (liceum, technikum i szkoła branżowa) i w roku szkolnym 2019/20 będziemy mieli klasy po gimnazjum i po szkole podstawowej. Czy nauczyciele powinni składać wnioski o dopuszczenie programu i podręcznika? Czy można wybrać różne podręczniki do przedmiotu czy powinien to być jeden dla wszystkich klas po gimnazjum i jeden dla klas po szkole podstawowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę szkołę podstawową, do której włączone zostały oddziały gimnazjalne. Od przyszłego roku szkolnego (1 września 2019) nie mam godzin dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym, jak i w niepełnym (16/18) wymiarze godzin. Zmuszona jestem wręczyć tym nauczycielom wypowiedzenie w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów a co za tym idzie muszę podać podstawę prawną tego wypowiedzenia. Proszę o pomoc w prawidłowym ustaleniu czy jest to art. 225 ustawy wprowadzającej prawo oświatowe, czy art. 20 KN.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony przez mianowanie, od 01.09.2008 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Z przyczyn organizacyjnych (likwidacja gimnazjum) 31.08.2019 r. zostanie rozwiązana z nauczycielem umowa o pracę. Nauczycielowi przysługuje sześciomiesięczna odprawa. Czy podstawą naliczania odprawy będzie wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego obowiązujące w dniu 31.08.2019 r., czy wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego obowiązujące w dniu 31.08.2008 r.? Czy naliczając nauczycielowi odprawę, należy uwzględnić inne dodatki, np. dodatek wiejski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Do kiedy w roku szkolnym 2018/2019 należy wręczyć pracownikowi ograniczenie wymiaru zatrudnienia, wypowiedzenie z pracy oraz wypowiedzenie z art. 20 KN? Jakie są terminy i procedury, aby te dokumenty były wręczone pracownikowi skutecznie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa? Proszę o podanie podstawy prawnej. Czy obowiązują jeszcze przepisy przejściowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy rozumieć zapisy Art. 221 ust. 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe w odniesieniu do Zespołu Szkół Specjalnych, w którym oprócz Szkoły Podstawowej działają również Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz Branżowa Szkoła I Stopnia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 01.09.2017 r. gimnazjum zostało wchłonięte przez szkołę podstawową. W chwili obecnej kończą naukę klasy III gimnazjum w przypadku nauczycieli zatrudnionych w tej szkole przy zwolnieniu lub ograniczeniu zatrudnienia na rok szkolny 2019/2020 stosujemy art. 20 KN czy art 225 P.O. ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może być w komisji na egzaminie gimnazjalnym lub ósmoklasisty w innej szkole bez poinformowania dyrektora swojej macierzystej placówki?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w szkole podstawowej z oddziałem gimnazjalnym. W trakcie egzaminu gimnazjalnego został oddelegowany do innej szkoły podstawowej, w której nie było egzaminu. Czy dyrektor szkoły ma prawo nakazać "swojemu" nauczycielowi wyjazd do innej szkoły, aby prowadził tam zajęcia lekcyjne w czasie egzaminu gimnazjalnego? Nauczyciel, który musiał pojechać nie jest w żaden sposób związany ze szkołą do której się udał, nie ma żadnej umowy o pracę lub cywilnej.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy żeby przyjąć dziecko 5- letnie do zerówki w przedszkolu trzeba mieć pisemny wniosek rodziców?
2. Czy dziecko, które w roku szkolnym 2018/2019 realizowało roczne przygotowanie przedszkolne jako 5- latek może w przyszłym roku szkolnym nie uczęszczać do zerówki, czyli mieć roczną przerwę i dopiero w roku szkolnym 2020/2021 pójść do klasy pierwszej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Niedawno ukazały się nowe przepisy dotyczące prowadzenia nauczania na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych. Wg nich wchodzą w życie nowe zapisy dotyczące kursów i ich nazewnictwa. Niedługo będzie można kształcić na kursach tzw. "trzyliterowych", np. w miejsce kursu informatycznego EE.09 pojawi się INF.02 itd.
Mam jasność sytuacji co do kwestii do kiedy można prowadzić kursy dwuliterowe (do 31.12.2020). Natomiast moje pytanie dotyczy tego czy od 01.09.2019 mogę kształcić na kursach trzyliterowych. Jest duża rozbieżność w rozumieniu nowych przepisów wśród dyrektorów szkół.
Bardzo proszę o wyjaśnienie czy mogę robić nabór na nowe kierunki kształcenia od 01 września br. Bez względu na odpowiedź, bardzo proszę o podanie podstawy prawnej oraz interpretacji przepisu, tak bym miał jasność co do zaistniałej sytuacji.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy od września 2019 r. mogę przenieść nauczycielkę świetlicy w stan nieczynny? W skład Zespołu wchodzi liceum ogólnokształcące i wygaszane gimnazjum. Dla nauczycielki dotychczasowej świetlicy nie będę miała żadnych godzin w liceum gdyż od września 2019 r. nie będzie już świetlicy. Czy mogę przenieść ją w stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Gimnazjum zostało włączone w struktury szkoły podstawowej, jak należy rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, dla którego nie ma godzin ze względu na odejście 3 klas gimnazjalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracujący w szkole od 36 lat na pełnym etacie po zmianie przepisów o zatrudnieniu nie złożył wniosku do dyrektora celem uzyskania zgody na dodatkowe zatrudnienie i co za tym idzie takiej zgody nie uzyskał. Mimo to został zatrudniony dodatkowo w dwóch szkołach na terenie innej gminy i powiatu. Z informacji jaką uzyskałam od samego nauczyciela dowiedziałam się, że przystąpi do strajku planowanego przez ZNP od 8 IV i nie podejmie również pracy w zespole nadzorującym egzaminy. Dodatkowo na terenie szkoły będzie przebywał tylko w czasie wynikającym z jego podziału godzin, a nie jak sugeruje związek od godz.8.00 do 14.00, bo musi być w szkołach, w których pracuje dodatkowo, a które nie przystępują do strajku. Nadmieniam, że w szkole macierzystej pełni funkcję Prezesa ogniska ZNP. W zaistniałej sytuacji jakie mam podjąć działania jako dyrektor?
- Proszę o wyjaśnienie pewnej kwestii związanej z naborem , który będę prowadził w swojej szkole we wrześniu 2019.
Jest to szkoła dla dorosłych i będę robił nabór na pierwszy semestr Liceum Ogólnokształcącego. Czy w takim układzie muszę nową klasę otworzyć w cyklu 4 letnim wg nowych zasad czy też jeszcze po staremu czyli w cyklu 3 letnim?
Będę wdzięczny za podanie podstawy prawnej związanej z odpowiedzią.
Z powazaniem,
Hubert Skrzyński
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy prawidłowo postąpić w sytuacji, w której uczennica długotrwale przebywa w przy szpitalnym specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym, tam chodzi do klasy II gimnazjalnej? Szkoła otrzymała informację potwierdzającą o realizowaniu przez uczennicę obowiązku szkolnego. Nasze pytanie brzmi, czy nadal ma widnieć w naszej ks. uczniów, a w dzienniku lekcyjnym ma za ten czas nieobecność, czy należy zrobić przekazanie ucznia i wykreślić ją z ks. uczniów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 31 sierpnia 2019 roku zostaje wygaszone gimnazjum. Czy wszystkim nauczycielom tj. zatrudnionym na czas określony i nieokreślony w związku z likwidacją zakładu pracy należy się odprawa? Jeśli tak to w jakiej wysokości.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy obowiązuje jeszcze Zarzadzenie Nr 18 MEN z 29.09. 1997 r. w sprawie zasad i warunków organizowania przez szkoły i placówki publiczne krajoznawstwa i turystyki(Dz. Urz. MEN Nr 9, poz. 40) ,które obowiązywało przy tworzenie regulaminu wycieczek?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła niepubliczna o uprawnieniach publicznej działająca 4 rok, będzie zobowiązana na nowo złożyć wniosek o rejestrację ? Czy to wynikać będzie z projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie przez osobę prawną lub osobę fizyczną szkoły lub placówki publicznej ? Czy z jakiś innych ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy plan nauczania przedmiotów zawodowych (kucharz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjer) w szkole branżowej I stopnia w roku szkolnym 2019/2020 jest różny dla uczniów kończących szkołę podstawową i gimnazjum? Czy są one takie same?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy podstawy prawnej na podstawie której dyrektor zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego. W propozycji dokumentu dostępnego na portalu mamy rozporządzenie z 2015 w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych istnieje jednak § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1534). Stąd pytanie "Która podstawa jest właściwa?"
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu niepublicznym dzieci w wieku 2,5-5 lat mogą przebywać w jednej grupie mieszanej wiekowo? Jaka jest maksymalna liczba dzieci w grupie mieszanej wiekowo? Ile dzieci pod opieką w takiej grupie może posiadać nauczyciel wychowania przedszkolnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy na podstawie ustawy PO w art. 15 oprócz Ko należy powiadamiać organ prowadzący o zatrudnieniu osoby niebędącej nauczycielem do prowadzenia zajęć edukacyjnych?
- Jakie zapisy powinny zostać dodane do statutu liceum, do którego zostaną włączone klasy trzecie gimnazjum?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W których klasach wpisujemy wychowanie do życia w rodzinie na świadectwie?
Czy uczniom klas III gimnazjum wpisujemy Wychowanie do życia w rodzinie na świadectwo ukończenia szkoły?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Klasy gimnazjalne są włączone do szkoły podstawowej. Jaka pieczątka okrągła ma być na świadectwach absolwentów i drugoklasistów gimnazjum i jaka nazwa szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od nowego roku szkolnego do klasy pierwszej szkoły ogólnodostępnej (liceum) ma być przyjęta uczennica posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym.Jaką podstawę programową powinna realizować? Czy nie powinna być w szkole specjalnej i zajęcia powinny być prowadzone przez specjalistów? Proszę o szybką odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z orzeczonym stopniem niepełnosprawności ma obniżony wymiar pensum w szkole macierzystej. Zwrócił się z prośbą do dyrektora o wyrażenie zgody na kontynuację zatrudnienia w innej szkole. Pytanie brzmi, czy dyrektor może udzielić mu takiej zgody, przecież obniżenie wymiaru godzin i nie możność realizowania godzin ponadwymiarowych czemuś służy? Moim zdaniem wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie jest sprzeczne z obniżką pensum w szkole macierzystej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zwracamy się z pytaniem czy jeżeli do dnia 31.08.2017 była Zasadnicza Szkoła Zawodowa, a od 01.09.2018 weszła w życie Branżowa Szkoła I stopnia to jaką szkołę wpisać na świadectwie uczniom II klas i III klas Zasadniczą (czyli taką jak zaczęli) czy Branżową?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą gimnazjalną, która podlega wygaszeniu w przyszłym roku.
Pracownik otrzymał propozycję ograniczenia etatu do 6/18 godzin. Czy w przypadku braku z jego strony zgody i w razie rozwiązania z nim stosunku pracy i na podst. zastosowania Art. 225 wprowadzającego ustawę Prawo Oświatowe należy mu się przewidziana prawem odprawa już w tym roku. Ponadto w/w pracownik jest i będzie w przyszłym roku zatrudniony w innych szkołach poza terenem naszej gminy.
Podsumowując, czy w/w pracownikowi przysługuje odprawa w tym roku, w przypadku rozwiązania stosunku pracy- rok przed wygaszeniem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor ma prawo zorganizować na stale lekcje inne niż wychowanie fizyczne, wychowanie do życia w rodzinie oraz języki obce w oddziałach innych niż klasowe? Tzn. czy dopuszczalnym jest, aby np. lekcje muzyki, plastyki, zajęć artystycznych lub edukacji dla bezpieczeństwa zostały zorganizowane w oddziałach innych niż klasowych, np. grupa chłopców z dwóch równoległych klas odbywa lekcję muzyki, podczas gry grupa dziewcząt z tych samych obu klas ma w tym czasie lekcję wychowania fizycznego?
Czy dyrektor szkoły na lekcjach języka obcego obowiązkowego dla uczniów w klasach 4-8 szkoły podstawowej oraz w klasach gimnazjalnych ma obowiązek (czy jedynie prawo) organizacji lekcji z podziałem na grupy wg poziomu zaawansowania, jeżeli liczebność żadnej z klas nie przekracza 24 uczniów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z 36 letnim stażem pracy planuje przejść na świadczenie kompensacyjne. W szkole macierzystej od 2002 roku brak było godzin do pełnego etatu i dlatego uzupełniał etat w innej szkole na terenie gminy w różnych wymiarach godzin w rożnych latach szkolnych na polecenie organu prowadzącego. Szkoła w której pracuje w/w nauczyciel jest szkołą ośmioklasową z oddziałem przedszkolnym jednak w związku z niżem demograficznym brak jest obecnie klasy II i V, a od września 2018r. nie będzie klasy I, III, VI. Przy czym nauczyciel uczy w klasach IV-VIII. Na rok szkolny 2018/2019 jest zaplanowany w arkuszu organizacyjnym szkoły na 13/18 etatu i uzupełnia etat w drugiej szkole na terenie gminy w wymiarze 5/18 etatu. Arkusz organizacyjny jest zatwierdzony przez organ prowadzący i nadzorujący. Nauczyciel w tym momencie chciałby odejść na świadczenie kompensacyjne z art. 20 KN, twierdzi że nie mając etatu w szkole macierzystej ma takie prawo, a moje argumenty i przedstawiane przepisy prawne nie przekonują go. Ponieważ nie jestem prawnikiem może jest jakiś przepis do którego nie udało mi się dotrzeć pozwalający przejść nauczycielowi na świadczenie kompensacyjne właśnie z art. 20 KN.
- W związku z obowiązkiem opiniowania arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przez związki zawodowe mam pytanie dotyczące tego, czy obowiązkiem dyrektora szkoły jest przekazanie arkusza organizacji pracy na przyszły rok związkowi zawodowemu, do którego w szkole nie należy żaden pracownik. Jaka jest podstawa prawna takiego obowiązku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2018/2019 nie ma godzin dla nauczyciela nauczania początkowego w wymiarze 18/18. Zapewniono jednak cały etat jako nauczyciel wspierający (wspomagający) w wymiarze 20/20. W jaki sposób wręczyć nauczycielowi nowe warunki pracy? Porozumienie zmieniające, wypowiedzenie warunków pracy czy decyzję? Bardzo proszę o odpowiedź i przygotowanie ewentualnego wzoru.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem wygaszanego gimnazjum i wręczam moim nauczycielom ograniczenie zatrudnienia.Jeden z nauczycieli przeczytał pismo, ale go nie chciał przyjąć i nic nie podpisał.Co mam dalej z tm zrobić.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły podstawowej może od 1 września 2018 r.realizować swoje pensum w wygaszanym gimnazjum, w którym do tej pory był nauczycielem i dyrektorem? (szkoły w ramach jednego organu prowadzącego).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób uzupełnić arkusze ocen dla obecnej klasy 7?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, w której od września 2017 są prowadzone oddziały II III gimnazjalne. Mam 3 nauczycieli, z którymi jestem zmuszona rozwiązać stosunek pracy.Jeden nauczyciel to nauczyciel byłego gimnazjum. Czy z nim mam rozwiązać stosunek pracy na post. art.225 Prawo oświatowe. A co z 2 nauczycielami, którzy byli i są nauczycielami SP. Jeden to nauczyciel wf, a drugi edukacji wczesnoszkolnej. Czy ich można zwolnić z art.20KN? Proszę o podstawy prawne do ich zwolnienia, a także jeśli możliwe o wzory dokumentów do przeprowadzenia zwolnień. Wiem, że wszyscy troje będą wyrażali chęć przejścia na świadczenie emerytalne. 2 kobiety ukończyły 60 lat, a mężczyzna nabył prawa do wcześniejszej. Jak mam przeprowadzić proces zwalniania, aby umożliwić im skorzystanie również (z art.88). Jakie dokumenty i w jakiej kolejności przedstawiać do podpisu. Kiedy mają złożyć wnioski o przejściu na emeryturę. Czy po złożeniu oświadczenia o odmowie przyjęcia stanu nieczynnego i moim piśmie o rozwiązaniu stosunku pracy z przyznaniem 6 miesięcznej odprawy.Jak to ma być, proszę o radę,bo im więcej czytam, tym więcej mam wątpliwości. Czy mogę rozwiązanie stosunku pracy wręczyć w kwietniu, czy są jakieś przesłanki, kiedy to trzeba robić, czy tylko ważne aby do 15 maja?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin na podstawie mianowania zatrudnionym w Zespole Szkół w skład którego wchodzą wygaszane oddziały gimnazjum (przekształcenie w szkołę podstawową), szkoła podstawowa, technikum oraz branżowa szkoła I stopnia- w tym szkoły specjalne. Czy należy stosować art. 20 KN, czy art. 225 przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe?
- Czy dyrektor szkoły może skierować nauczyciela w celu uzupełnienia etatu w innej szkole mając w macierzystej placówce wystarczającą liczbę godzin aby zapewnić wszystkim nauczycielom danego przedmiotu pełny etat? Nadmieniam, iż nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze będą mieli po kilka nadgodzin. Nauczyciel któremu zaproponowano uzupełnienie etatu jest nauczycielem z najdłuższym stażem i po studiach kierunkowych, pozostali nauczyciele uczą danego przedmiotu na podstawie ukończenia studiów podyplomowych.
Wszyscy zatrudnieni na podstawie mianowania i są nauczycielami dyplomowanymi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w szkole podstawowej na umowę o prace na czas nieokreślony. Jednocześnie pracuje na część etatu na umowie na czas nieokreślony w wygaszanym gimnazjum na terenie tej samej gminy. Czy w tej konkretnej sytuacji należy się nauczycielowi odprawa- jeśli tak to za ile miesięcy - z tytułu rozwiązania stosunku pracy w gimnazjum, w związku ze zmianami organizacyjnymi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela zatrudnionego w wygaszanym gimnazjum na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony poniżej 1/2 etatu, przy braku godzin w roku 2018/2019 ze względów organizacyjnych przenosi się w stan nieczynny albo rozwiązuje umowę i wypłaca sześciomiesięczną odprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej nie uzyska zgody dyrektora macierzystej placówki i podejmie pracę w szkole prowadzonej przez inną jednostkę niż jst (umowa zlecenie, umowa o pracę) to podlega procedurom dyscyplinarnym przewidzianym w Prawie Oświatowym?
- Czy corocznie należy występować do dyrektora szkoły macierzystej o zgodę na zatrudnienie w innej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania z 36 letnim stażem pracy planujący odejść na świadczenie kompensacyjne czy może z art. 20 KN? Nauczyciel od 2002r. uzupełnia etat w innej szkole na terenie gminy. Na jakiej podstawie może obecnie nie wyrazić zgody na uzupełnianie etatu? W roku szkolnym 2017/2018 w szkole macierzystej ma 12/18 etatu, a w roku szkolnym 2018/2019 jest planowany na 13/18 etatu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w dwóch placówkach w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy taki nauczycieli musi złożyć do dyrektora jednej placówki zaświadczenie wyrażające zgodę na dodatkowe zatrudnienie? Czy obowiązuje termin składania takich zaświadczeń?
- Nauczyciel ma zawartą umowę na czas nieokreślony w wymiarze 11/18 etatu. W związku ze zwiększeniem ilości oddziałów w szkole jest możliwość zatrudnienia tego nauczyciela na cały etat. Czy dyrektor musi w pierwszej kolejności uzupełnić temu nauczycielowi etat czy może zatrudnić nowego nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic przedstawił mi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydanej w 2016 r. Czy opinia jest ważna, jeżeli tak proszę o podanie podstawy prawnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Powrót po urlopie rodzicielskim.
1. Nauczycielka - logopeda przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim wraca do pracy w marcu 2019 r. Na jej zastępstwo została zatrudniona inna osoba. Dyrektor chciałby, żeby umowa z zastępującym logopedą trwała do końca zajęć dydaktycznych w 2019 r. ze względu na specyfikę stanowiska (zmiana w trakcie roku szkolnego nie byłaby dobra dla uczniów). Mając na względzie fakt, iż po urlopie związanym z rodzicielstwem należy zapewnić pracownikowi powrót na to samo stanowisko, czy w sytuacji, kiedy nauczycielka sama napisze prośbę o przeniesienie (po powrocie) na stanowisko wychowawcy świetlicy - nie będzie to błędem, a jeśli nie będzie, to kiedy powinna zwrócić się z taką prośbą do pracodawcy - w maju 2018, kiedy trwa ruch kadrowy?
2. Jak postąpić w sytuacji, kiedy dla nauczycielki wracającej do pracy po urlopie rodzicielskim nie ma stanowiska, które uprzednio zajmowała. Sytuacja dotyczy edukacji wczesnoszkolnej. Obecnie w szkole jest 6 oddziałów (klas) III, natomiast przewidywana liczba oddziałów (klas) I w r. sz. 2018/2019, to zaledwie 3.
2a. Jaką podstawę prawną wypowiedzenia należy zastosować w stosunku do pozostałych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, kiedy większość z nich, to nauczyciele mianowani i niestety nie będzie dla nich zatrudnienia w edukacji wczesnoszkolnej (obecnie 6 oddziałów II, w nowym roku szkolnym klas I zaledwie 3)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem wygaszanego gimnazjum. Moja kadencja kończy się 31.08.2018r. Jakie muszą być spełnione warunki by organ prowadzący, zgodnie z art. 231 ust. 4 , Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r., Przepisy wprowadzające ustawę - prawo oświatowe powierzył mi pełnienie obowiązków dyrektora gimnazjum do 31.08.2019r. Poinformowano mnie, że muszę posiadać aktualną ocenę pracy. Ostatnia ocenę miałam przed konkursem na dyrektora w kwietniu 2013r.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Z powodu małej ilości dzieci w klasie, klasy będą łączone na muzyce, plastyce, technice, wf. Pytanie, czy można łączyć klasy VI z VII (mają różne podstawy programowe) i klasy VIII z III gimnazjum na wf?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej i wzoru informacji o graniczeniu wymiaru zatrudnienia dla nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego na podstawie mianowania. Od przyszłego roku: 16/18 etatu.Proszę również o podanie całej procedury dla tego przypadku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2017/2018 jest 5 oddziałów klas 3 Szkoły Podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 przewidywane jest utworzenie 4 oddziałów klas 1 Szkoły Podstawowej to znaczy, że dla jednego nauczyciela zabraknie etatu. Czy nauczycielowi, który jest w wieku emerytalnym i chce przejść na emeryturę w takiej sytuacji można wypłacić odprawę 9 miesięczną, czy jeśli nie ma dyrektor dla tego nauczyciela godzin w klasach 1 – 3 Szkoły Podstawowej a ma możliwość przydzielenia takiemu nauczycielowi godzin na ½ etatu na świetlicy to jeśli ten nauczyciel będzie chciał rozwiązać umowę o pracę wówczas pracodawca wypłaca odprawę 6 m-czną?
- Czy art 222 Ustawy Prawo Oświatowe dotyczący dodatkowego zatrudnienia tylko za zgoda dyrektora dotyczy pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych?
- Z dniem 1 września 2017 r. zespół (szkoła podstawowa+gimnazjum) przekształcił się w szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi.
1. Od 1 września 2018 r. nie będzie etatu dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Czy w związku z tym stosuję art. 225 ustawy Przepisy Wprowadzające..., choć brak godzin dla tego nauczyciela w żaden sposób nie ma związku z likwidacją gimnazjum?
2. Jeśli tak, to czy powołując się na powyższy art. właściwe będzie uzasadnienie przeniesienia tego nauczyciela w stan nieczynny w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z trwającym i nasilającym się konfliktem między nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne, a klasą i rodzicami uczniów tej klasy (rodzice domagają się zmiany prowadzącego zajęcia), mam prawo w celu jego wygaszenia dokonać zmiany przydziału zadań nauczycielowi tj.godziny z klasą zastąpić godzinami świetlicy szkolnej?
- Podobne pytanie było, ale czy jeśli dyrektorowi obecnej szkoły podstawowej bez oddziału przedszkolnego utworzonej z zespołu szkół (wcześniej zespół szkół= gimn + sp)kończy się kadencja w ostatnim dniu sierpnia 2018 r organ prowadzący może przedłużyć kadencję o rok czy w tym przypadku już nie?
- Czy w klasach I-III można podzielić zajęcia między dwie nauczycielki z kwalifikacjami do nauczania edukacji wczesnoszkolnej ? Pierwsza: edukacja muzyczna (1), edukacja plastyczna (1), zajęcia komputerowe (1), wychowanie fizyczne (3), j. angielski (2) = 8 godzin (do nauczania j. angielskiego w kl. I-III ma uprawnienia) Druga: pozostałe edukacje EWS tj. edukacja polonistyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza, edukacja matematyczna i zajęcia techniczne (12 godzin)
- Jak nawiązać umowę z nauczycielem, który w macierzystej szkole ma etat, a od lutego będzie w 4 innych podstawówkach realizował po 10h doradztwa zawodowego? Czy każda szkoła podpisuje umowę o pracę? Czy nauczyciel musi dostarczyć zaświadczenie o niekaralności i lekarskie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Do kiedy należy nadać nowy statut w szkole ośmioklasowej z oddziałami przedszkolnymi. Od kiedy powinien być wprowadzony do życia
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2017 roku odeszła z mojego przedszkola (placówka niepubliczna)nauczycielka i zarazem logopeda. Rozpoczęła pracę w przedszkolu publicznym, ale nadal w mojej placówce prowadziła zajęcia logopedyczne w wymiarze 5 godzin tygodniowo. Nie poinformowała o tym swojej nowej pani dyrektor. W związku z tym w grudniu jej pani dyrektor nakazała zaprzestania pracy w mojej placówce i zagroziła jej zwolnieniem dyscyplinarnym powołując się na nowe przepisy. Czy rzeczywiście takie przepisy już weszły w życie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który jest zatrudniony na pełen etat na czas nieokreślony w szkole publicznej(zatrudnienie z KN) i ma również nadgodziny, może od 1 września 2018r.po uzyskaniu zgody dyrektora podpisać równocześnie umowę o pracę ze szkołą niepubliczną (zatrudnienie z kodeksu) pracy),czy tylko jak ma sam etat bez nadgodzin po uzyskaniu zgody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej dotyczącej możliwości przedłużenia pełnienia funkcji dyrektorowi zespołu szkół /szkoła podstawowa i wygaszane gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna Uchwały rady pedagogicznej w sprawie zatwierdzenia wyników klasyfikacji rocznej 2016/17?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kto uchwala statut niepublicznej szkoły podstawowej 8 klasowej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy zespołem szkolno-przedszkolnym (przedszkole i szkoła podstawowa). Od godziny 14.40 w przedszkolu zostaje 4 dzieci, a w szkole w świetlicy 10 uczniów. Organ prowadzący nie chce przyznać dodatkowych godzin w przedszkolu dla czwórki dzieci, co dla rodziców czynnych zawodowo jest poważnym problemem. Dzieci z przedszkola nie mogą zostać zapisane do świetlicy. Jaką formę organizacyjną zgodnie z prawem powinny przyjąć zajęcia opiekuńcze dla tej grupy, aby mogły nią być objęte na jednej godzinie zarówno dzieci z przedszkola jaki i uczniowie szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
Wcześniejsze wersje i powiązane rozporządzenia
PORADY PRAWNE
Harmonogram aktualizacji
serwisu
TERMINARZ